Trwa ładowanie...

"Made in Polin". MHŻP obchodzi pierwsze urodziny [PROGRAM]

Koncerty, spacery, wystawy, wydarzenia specjalne i szereg innych atrakcji

"Made in Polin". MHŻP obchodzi pierwsze urodziny [PROGRAM]
d1plvom
d1plvom

Premiery artystycznych projektów stworzonych przez cenionych twórców różnych dziedzin kultury i sztuki, Robert Więckiewicz w słuchowisku na żywo lub niezwykły spektakl tańca w choreografii słynnego choreografa Idana Cohena. To tylko niewielka część tego, co wkrótce zobaczymy w Muzeum Historii Żydów Polskich .

Dla melomanów przygotowano znakomite koncerty: legenda mandoliny Avi Avital zagra z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod batutą Anny Duczmal-Mróz. Pianohooligan Piotr Orzechowski razem trębaczem Avishaiem Cohenem przypomni standardy jazzowe, które wyszły spod ręki polsko-żydowskich kompozytorów.

Na odwiedzających czekać będą nietypowi przewodnicy, którzy poprowadzą przez muzeum własnymi ścieżkami. Muzycy i artyści multimedialni zhakują wystawę stałą – 1000 lat historii Żydów polskich. W holu głównym stanie Budka Przemian.

d1plvom

W ramach Made in POLIN zostanie także przyznana po raz pierwszy Nagroda POLIN. Wyróżnienie to otrzyma osoba lub instytucja, która poprzez swoje działania chroni pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczynia się do budowania szacunku wśród Polaków i Żydów, społeczeństw Europy i Świata.

Poniżej przedstawiamy program święta podzielony według typów wydarzeń.

MUZYKA
9 października
AVI AVITAL I ORKIESTRA KAMERALNA POLSKIEGO RADIA AMADEUS
20.00–22.00, audytorium
Avi Avital – znakomity izraelski mandolinista zabierze nas w podróż przez świat muzyki żydowskiej: tej poważnej i tej pełnej tradycyjnego klezmerskiego żywiołu. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Anny Duczmal-Mróz.
Bilety: 80 zł (rzędy A–K) i 60 zł (rzędy L–W)

10 października
WARSAW STANDARDS
20.00–22.00, audytorium
Projekt specjalny „pianohooligana” Piotra Orzechowskiego i trębacza Avishaia Cohena inspirowany standardami jazzowymi, które wyszły spod ręki polsko-żydowskich kompozytorów: Bronisława Kapera, Victora Younga.
Bilety: 80 i 60zł do kupienia w internetowym systemie sprzedaży i kasach Muzeum.

SPACERY
9, 10 i 11 października
TOŻSAMOŚĆ. JAKĄ WYBRAĆ DROGĘ?
12.00–13.30 (język angielski) i 15.00–16.30 (język polski)
, zbiórka w holu głównym

d1plvom

Specjalna ścieżka oprowadzania po wystawie stałej obejmująca wszystkie galerie. Tematem przewodnim spaceru będą różne typy żydowskiej tożsamości (m.in. kulturowe, językowe, polityczne) i jej przemiany w ciągu setek lat życia w diasporze. Odniesiemy się także do wątków kresowych, Zagłady i czasów współczesnych. Bilety: 20 zł.

TEATR
9 i 10 października
NESTING/GNIEŻDŻENIE
21.00–22.00, hol główny
Spektakl tańca Nesting przeprowadzi widza między Polską a Izraelem. Przy pomocy obrazów, ruchu i dźwięku pomoże nam uzmysłowić sobie nie zawsze wyraźne powiązania tych dwóch kultur. Twórcy podejmują temat zerwanych więzi pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Projekt jest efektem współpracy wybitnego izraelskiego choreografa Idana Cohena z zespołem Krakowskiego Teatru Tańca.
Bilety: 30 zł i 20 zł

11 października
DOKUMENT PODRÓŻY
16.00–17.30, klubokawiarnia
Oparty na autentycznej historii projekt Agnieszki Przepiórskiej łączy dwa media: dokumentalny film i performans na żywo. Tematem jest potrzeba szukania korzeni i zrozumienia własnej tożsamości. Jaki wpływ na rodzinne relacje mają wypierane i ukrywane prawdy? W jaki sposób wybory rodziców i dziadków determinują życie następnych pokoleń? Czy tożsamość można wybrać, czy to ona nas wybiera?
Bilety: 30 zł i 20 zł dostępne na bilety.polin.pl.

FRANZ KAFKA. PRZEMIANA
20.00–21.00, audytorium
„Gdy Gregor Samsa obudził się pewnego rana z niespokojnych snów, stwierdził, że zmienił się w łóżku w potwornego robaka. Leżał na grzbiecie twardym jak pancerz, a kiedy uniósł nieco głowę, widział swój sklepiony, brązowy, podzielony sztywnymi łukami brzuch, na którym ledwo mogła utrzymać się całkiem już ześlizgująca się kołdra.” (Franz Kafka, Przemiana, tłum. J. Kydryński). Realizowane na żywo słuchowisko z towarzyszeniem muzyki w reżyserii i adaptacji Krzysztofa Czeczota jest oparte na utworze jednego z najwybitniejszych pisarzy początku XX wieku, które ukazuje kłamstwo jako zasadę porządkującą świat. W roli narratora wystąpi Robert Więckiewicz. Bilety: 30 zł i 20 zł dostępne na bilety.polin.pl.

d1plvom

KINO
Filmy, które będziemy prezentować podczas święta Made in POLIN:
Piątek, 09.10
godz. 18.00, „Dracula", reż. Francis Coppola
Sobota, 10.10
godz. 16.00, „Nietykalni", reż. Olivier Nakache, Eric Toledano
godz. 18.00, „Obcy – ósmy pasażer Nostromo", reż. Ridley Scott
Niedziela 11.10
godz. 13.00, „Złodzieje rowerów", reż. Victorio de Sica
godz. 15.00, „Manhattan", reż. Woody Allen

WYSTAWA STAŁA
Hakowanie wystawy stałej to przedsięwzięcie realizowane w duchu site-specific art, czyli sztuki tworzonej specjalnie z myślą o danej przestrzeni. Do współpracy zaproszono 10 artystów, poruszających się w obrębie muzyki i sztuk wizualnych po to, by w nawiązaniu do treści kolejnych galerii wystawy stałej stworzyli nowe dzieła i zbudowali własną opowieść - osobistą ścieżkę zwiedzania. Ponadto na wystawie zaprezentowane zostaną dwie znane już prace - „Las” Wilhelma Sasnala z cyklu Shoah i „Wyjechałam/wyjechałem z Polski bo…” Krystyny Piotrowskiej.
10 i 11 października, wejścia o godz. 17.00, 17:30 i 18:00, wystawa stała
10 października - wernisaż projektu z udziałem artystów
Obowiązują bilety na wystawę stałą w cenie 10 zł

WYDARZENIE
Podczas całego święta będzie można oglądać zdjęcia Krzysztofa Gierałtowskiego z kolekcji Muzeum POLIN. Zaczął on tworzyć swe fotograficzne portrety w latach 60. XX wieku, a jednym z pierwszych był przenikliwy portret Hugo Steinhausa, matematyka i aforysty. Zobaczymy także zdjęcia malarki i poetki Erny Rosenstein oraz reżyserów Erwina Axera i Romana Polańskiego.

BUDKA PRZEMIAN
10–11 października, 10.00–20.00, korytarz przed Centrum Informacyjnym. "Muzeum POLIN od wielu lat gromadzi nagrania wywiadów ze świadkami historii. Dołącz do nich! Podziel się swoimi historiami, które trafią do kolekcji muzeum dzięki interaktywnemu stanowisku". Wstęp wolny.

d1plvom

GRAMY NA GĘSIEJ
10 października, 12.00–15.00, zbiórka przy wejściu do muzeum
W miejscu, w którym dziś stoi Muzeum POLIN, przed wojną biegła ulica Gęsia. Jej historię i życie jej dawnych mieszkańców przedstawi gra miejska przygotowana wspólnie z wolontariuszami muzeum. Obowiązuje rezerwacja miejsc - bezplatne bilety dostępne w internetowym systemie sprzedaży i kasach Muzeum.

MURANÓW_POLIFONIE
11 października, 13.00–14.00, sala projekcyjna
Wykład performatywny przygotowany przez mieszkańców Muranowa i osoby interesujące się dzielnicą o zmianie, jaka zaszła w dzielnicy wraz z pojawieniem się Muzeum POLIN. Wstęp wolny.

SPOTKANIA I DEBATY
9 października
O ROZUMIENIU ZMIANY W PROJEKTACH SPOŁECZNYCH
11.00–17.00, Centrum Edukacyjne
Czym jest zmiana? Jakie założenia kryją w sobie inicjatywy mające na celu zmianę społeczną? Jak oceniać, czy planowana zmiana rzeczywiście miała miejsce? Seminarium skierowane do twórców kultury, działaczy organizacji pozarządowych, koordynatorów i kuratorów projektów. Seminarium poprowadzą: Edwin Bendyk, Nicholas Clements oraz Anna Kovács z projektu Living Memorial. Obowiązuje rezerwacja miejsc. Formularz zgłoszeniowy prosimy przesłać na adres: amajewska@polin.pl do poniedziałku, 5.10.2015r., godz. 12.00.

10 października
MAŁE PODRÓŻE
11.00–14.00, zbiórka w holu głównym
Warsztaty rodzinne. Jak zmienia nas podróż? Co nowego zauważamy, jadąc pociągiem, autem lub rowerem? Jak podróżowały dzieci w na początku XX wieku? Na wystawie stałej zwiedzimy m.in. Szczuczyn, Kolbuszową i Gdańsk. Z tej wyprawy przywieziemy niezapomniane wrażenia oraz ciekawe przedmioty. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

d1plvom

O SPOŁECZNYM WPŁYWIE INSTYTUCJI KULTURY
11.00 – 15.30, sala projekcyjna
Jakie projekty i jakie działania kulturalne mogą doprowadzić do zmian społecznych? Na przykładzie własnych doświadczeń swoje instytucje zaprezentują prof. Martin Roth z Muzeum Wiktorii i Alberta z Londynu, Sophie Nyman z Muzeum Historii w Sztokholmie, Witold Dąbrowski z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, prof. Michael Fehr z Muzeum Rzeczy w Berlinie oraz Janusz Byszewski z Centrum Sztuki Współczesnej. Wstęp wolny. Spotkanie tłumaczone na język polski.

OPOWIEDZMY SOBIE HISTORIE. PRZEMIANY ‘89
12.00–14.00, Centrum Informacyjne
Warsztaty z wykorzystaniem nagrań z kolekcji historii mówionej, adresowane do dzieci od 11. roku życia wraz z opiekunami. Wspólnie zastanowimy się, czym była zmiana systemu w Polsce i jaki miała wpływ na życie żydowskie. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

PODRÓŻE KSZTAŁCĄ?
14.00–16.30, Centrum Edukacyjne
Warsztaty dla dorosłych na temat języka rządzącego podróżopisarstwem, turystycznymi tekstami literackimi i reklamowymi. Warsztaty poprowadzą Paweł Cywiński i Marysia Złonkiewicz, twórcy inicjatywy post-turysta.pl, największego projektu dotyczącego odpowiedzialnego i świadomego podróżowania w Polsce. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

ZMIANA SPOŁECZNA JAKO PROJEKT
16.00–18.00, audytorium
O roli instytucji kultury w kreowaniu zmian społecznych, o tym, czy taką zmianę da się zaprojektować i jak można ją skutecznie i wiarygodnie mierzyć, dyskutować będą prof. Martin Roth z Muzeum Wiktorii i Alberta z Londynu, Sophie Nyman z Muzeum Historii w Sztokholmie, Witold Dąbrowski z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, prof. Michael Fehr z Muzeum Rzeczy w Berlinie oraz Janusz Byszewski z Centrum Sztuki Współczesnej. Prowadzenie: Dorota Folga-Januszewska. Wstęp wolny. Spotkanie tłumaczone na język polski.

d1plvom

11 października
DYŻUR OSOBISTY: INTYMNY SPACER MUZEALNY
12.00–14.00, hol główny (kolejne spacery wyruszają co pół godziny, obowiązuje rezerwacja on-line)
Jakie znaczenie w życiu pracowników Muzeum ma praca w tym konkretnym miejscu? Czym jest dla nich podróż przemian, jakie przemiany obserwują wśród odwiedzających Muzeum, jakie w sobie samych? Co wydarzyło się od otwarcia Muzeum? Jak wygląda ich codzienność, jak wyglądają ich przestrzenne ścieżki? Jeśli chcesz poznać Muzeum z perspektywy różnych pracowników, zapraszamy na intymny spacer po Muzeum.

MOJE MIASTO. PROJEKTOWANIE ZNAKÓW
11.00–14.00, foyer przed salami projekcyjnymi
Warsztaty rodzinne. Przy wjeździe do każdej miejscowości stoi znak z jej nazwą, wyznaczający zarazem jej granice. To on informuje nas, dokąd dotarliśmy. W Polsce znaki drogowe mają określony przepisami wygląd, jednak na naszych warsztatach nieco go zmienimy. Zaprojektujemy własne znaki: pełne kolorów, skojarzeń i symboli. Wybierzemy te miasta i wsie, których nazwy najbardziej nas zaciekawią – również z innych krajów, dzięki czemu poznamy inne języki i alfabety. Wstęp wolny, bez rezerwacji.

OPOWIEDZMY SOBIE HISTORIE. KIM SIĘ STAJEMY?
12.00–14.00, Centrum Informacyjne
Warsztaty z wykorzystaniem nagrań z kolekcji historii mówionej adresowane do dzieci od 11. roku życia wraz z opiekunami. Wspólnie zastanowimy się, czym jest tożsamość, co ją kształtuje i ma na nią wpływ. Obowiązują rezerwacje miejsc.

PODRÓŻ PRZEMIAN: POLSKA – IZRAEL
16.00–18.00, audytorium
Debata poświęcona fenomenowi wycieczek młodzieży izraelskiej do Polski, które stanowią bardzo istotne wydarzenie kształtujące tych młodych ludzi. W trakcie spotkania omówione zostaną perspektywy historyczne i ideologiczne oraz zaprezentowane wyniki badań. Zaproszeni goście: dr Magdalena Kuleta-Hulboj (Uniwersytet Warszawski), Michał Sobelman (Ambasada Izraela w Polsce), Nili Amit (Muzeum POLIN), Alex Danzig (Yad Vashem), Yossi Gilad (przewodnik) i dr hab. Michał Bilewicz (Centrum Badań nad Uprzedzeniami), zastanowią się nad założonym i rzeczywistym wpływem podróży do Polski na tożsamość młodych Izraelczyków i wizerunek kraju, który odwiedzają. Wstęp wolny

d1plvom
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1plvom
Więcej tematów