Trwa ładowanie...

List otwarty w sprawie projektu biurowca na Skarpie

"Wyrażamy wątpliwości co do skali całego zamierzenia" - piszą warszawscy architekci

List otwarty w sprawie projektu biurowca na Skarpie
d1v4mah
d1v4mah

* Warszawska Skarpa jest najbardziej charakterystycznym naturalnym elementem ukształtowania terenu Warszawy.* Kształtuje krajobraz i przestrzeń miejską. Żadna inna forma rzeźby terenu nie odznacza się tak silnie w krajobrazie stolicy jak właśnie ona. Wraz z Traktem Królewskim i Wilanowem objęta jest ochroną jako Pomnik Historii. Jak niedawno opisywaliśmy, w samym jej środku, na terenie Pomnika Historii, na obszarze układu urbanistycznego Krakowskiego Przedmieścia ma powstać 7-piętrowy biurowiec . Chce go postawić Seminarium Duchowne.

Oddział Warszawski Towarzystwa Opieki nad Zabytkami opublikował właśnie list otwarty, w którym przedstawiaswoje stanowisko w tej sprawie. Przeczytajcie całość.

Oddział Warszawski SARP z niepokojem śledzi dyskusję na temat proponowanej nowej zabudowy w obrębie Skarpy Warszawskiej, na terenie Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

Doskonale rozumiemy zaistniałą potrzebę rozbudowy zespołu o nowe funkcje takie jak gmach biblioteki, niemniej jednak wyrażamy wątpliwości co do skali całego zamierzenia. Proponowane rozwiązanie zmienia dotychczasową kompozycję zespołu zabytkowego, którego charakterystyczną cechą jest zgrupowanie budynków na koronie skarpy. Kubatura obiektu jest w naszej ocenie zdecydowanie za duża, zarówno w kontekście sąsiadującej kameralnej zabudowy Mariensztatu, jak i w perspektywie tej części miasta. Planowana w tym miejscu inwestycja nie powinna swoją formą konkurować z istniejącą zabudową historyczną, a skalą dominować w panoramie Warszawy.

d1v4mah

Uwarunkowania historyczne i kulturowe, w tym fakt, że teren ten objęty jest ochroną konserwatorską oraz że znajduje się on w strefie buforowej Starego Miasta, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO , powinny być wytycznymi do procesu projektowego, a nie przeszkodą dla rozwoju Seminarium. W tej sytuacji za niezwykle pomocne w zdefiniowaniu właściwej kubatury dla tej przestrzeni uznajemy zapisy znajdujące się w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy, które dopuszczają lokalizowanie zabudowy na skarpie warszawskiej w oparciu o analizy poszczególnych widoków i panoram.

Ponadto uważamy, że wybór najlepszego sposobu zabudowy tak ważnej w skali całej Warszawy lokalizacji będzie możliwy tylko wtedy, gdy stanie się on przedmiotem otwartego konkursu architektonicznego. Jedynie taka formuła wyboru projektu daje możliwość szerokiej dyskusji publicznej oraz jest najwłaściwszą dla uzyskania najlepszych rozwiązań projektowych.

d1v4mah
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v4mah
Więcej tematów