Leniwie czy z biglem?
Czyli, jak spędzano kiedyś czas?
W maju, na terenie dawnej Wytwórni Koneser rusza niecodzienna wystawa. Jest fotograficzną opowieścią o celebrowaniu chwil wolnych od pracy w okresie od przedwojnia do lat 60. XX w.
Głównymi bohaterami wystawy są mieszkańcy prawobrzeżnej Warszawy, którzy są również darczyńcami większości prezentowanych fotografii. Ukazane na nich sytuacje opowiadają o miejscowych atrakcjach, ulubionych na prawym brzegu miejscach spacerów, wyprawach nad rzekę i żartach w rodzinnym gronie, o sportowych potyczkach i dziecięcych zabawach.
Czas wolny, poza wakacjami, do lat 80. XX w. kojarzony był głównie ze świętowaniem niedziel lub obchodami dorocznych świąt kościelnych i państwowych. Mimo że inaczej wypoczywali mieszkańcy przedmieść zakorzenieni często w kulturze wiejskiej, inaczej robotnicy, przemysłowcy, czy inteligencja, to wszystkich jednak łączyły pewne tradycyjne zachowania.
Warszawiacy z prawobrzeżnej części stolicy nie różnili się w tym względzie od sąsiadów zza Wisły. Na przykład dla społeczności katolickiej głównym punktem niedzieli była Msza św., następnie rodzinny obiad oraz tak zwane „wyjście na miasto i pokazanie się na spacerze”, a w upalne dni plażowanie nad Wisłą. Duże znaczenie miały organizowane przez różnorakie stowarzyszenia, a także władze miejskie rozrywki – karuzele, zawody sportowe, potańcówki, teatry i kina.
Wernisaż wystawy „Leniwie, czy z biglem?” odbędzie się 19 maja w czasie Nocy Muzeów.
Podczas trwania wystawy zaplanowane zostały cykliczne spotkania oraz zajęcia dla dzieci i dorosłych. W związku z rozgrywkami Euro 2012, przewidziano również specjalną prezentację dotyczącą tradycji sportowych prawego brzegu.
Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.