RegionalneWarszawaKról Niderlandów podarował warszawskiemu muzeum zabytkowy czołg

Król Niderlandów podarował warszawskiemu muzeum zabytkowy czołg

W 70. rocznicę walk o wyzwolenie Holandii

Król Niderlandów podarował warszawskiemu muzeum zabytkowy czołg

02.04.2015 11:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

1 kwietnia w Muzeum Wojska Polskiego odbyła się uroczystość przyjęcia do zbiorów muzeum czołgu Centurion MK-5. - Czołg jest darem przekazanym Polsce przez Królestwo Niderlandów w 70. rocznicę walk o wyzwolenie Holandii, m.in. okolic Bredy, w których uczestniczyli żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka i 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego - informuje MWP.

To nie byle jaki czołg. Został skonstruowany w Wielkiej Brytanii na zamówienie Departamentu Broni Pancernej tamtejszego Ministerstwa Obrony z 1943 roku. Pierwsze prototypy uzbrojone w siedemnastofuntowe armaty (kal.76,2 mm) ukończono pod koniec 1944 roku i wkrótce skierowano je na teren okupowanych Niemiec do jednostek liniowych. Było jednak za późno, aby Centuriony zdążyły zostać sprawdzone w warunkach bojowych. Moment rozpoczęcia produkcji seryjnej przypadł więc na okres powojenny. Produkcje kontynuowano do 1962 roku w miejscowości Leeds i Elswick. Ogółem wyprodukowano "aż" 4423 egzemplarze, z czego na eksport ponad 2500.

Masa bojowa czołgu to ponad 50 tys. kg, a prędkość, jaką mógł rozwinąć (na drodze utwardzonej) wynosiła prawie 35 km/h. Jednorazowo Centurion mógł przejechać 102 km. Centuriona można już oglądać w Muzeum Wojska Polskiego , znajdującym się w Centrum, trzy przystanki od Dworca Centralnego i dwa przystanki od najbliższej stacji metra. W chwili obecnej w zbiorach muzealnych znajduje się ponad 250 tys. eksponatów. Placówka powstała 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego.

Obraz
Obraz
prezentczołgcenturion
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)