Korzystam z funduszy europejskich. Co i gdzie na Mazowszu?
Mazowsze od 20 lat skutecznie wykorzystuje środki z funduszy europejskich. Dzięki członkostwu w Unii Europejskiej otrzymaliśmy ogromne wsparcie finansowe, które przyczyniło się do dynamicznego rozwoju gospodarczego i społecznego naszego regionu. Projekty obejmujące m. in. transport, kulturę i ochronę środowiska zmieniają nie tylko oblicze naszego województwa, ale także życie jego mieszkańców. Przyjrzyjmy się niektórym z najważniejszych inicjatyw zrealizowanych na przestrzeni ostatnich dwóch dekad.
Warszawa na rowery
Warszawa, serce Mazowsza, wzbogaciła się o nowoczesną infrastrukturę rowerową, która ułatwia codzienne życie mieszkańców. Dzięki Funduszom Europejskim zmodernizowano istniejące ścieżki rowerowe i wybudowano nowe o długości około 80 km wraz z udogodnieniami - miejscami postojowymi czy podpórkami.
Kluczowe lokalizacje: al. Jana Pawła II, al. Komisji Edukacji Narodowej, ulice Puławska, Radzymińska, Żwirki i Wigury, Marsa, Ostrobramska czy Wąwozowa zostały połączone z istotnymi węzłami przesiadkowymi, z Dworcem Centralnym czy Metrem Marymont.
Warszawa stała się miastem przyjaznym dla osób wybierających rower na co dzień. Ta transformacja to krok w stronę zrównoważonego rozwoju (zmniejszenie emisji spalin, redukcja hałasu) i lepszej jakości życia mieszkańców.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rowerzysta I #FunduszeEuropejskiedlaMazowsza
Nowoczesny tabor kolejowy i ekologiczne rozwiązania
Koleje Mazowieckie, kluczowy przewoźnik w regionie, przeszły imponującą transformację dzięki wsparciu z funduszy europejskich. Inwestycje w nowoczesny tabor i modernizację istniejących pojazdów z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych przyczyniły się do podniesienia komfortu podróży, bezpieczeństwa pasażerów oraz ochrony środowiska.
Dofinansowanie z Unii Europejskiej umożliwiło poszerzenie floty o 73 pojazdy szynowe, modernizację elektrycznych zespołów trakcyjnych, zakup 6 sztuk nowych pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz 11 nowych, dwukabinowych lokomotyw elektrycznych.
Zabytki i kultura na nowo
Mazowsze to także region o bogatym dziedzictwie kulturowym, które dzięki funduszom europejskim stale rozkwita. Kolejne miejsca na mapie kulturowej zyskują na wartości poprzez m.in. odnowę zabytkowego Kantoru w Żyrardowie, gdzie utworzono nowoczesny Multimedialny Ośrodek Tradycji i Edukacji Kulturowej. Interaktywne ekspozycje, wielkoformatowe projekcje, gry i zabawy pomagają zgłębić historię osady fabrycznej.
W kontekście inwestycji w obiekty kultury warto wspomnieć także o renowacji zamku w Szydłowcu, w którym mieści się Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Odnowione wnętrza prezentują wyjątkową kolekcję polskich instrumentów ludowych, a nowoczesne aplikacje multimedialne pozwalają zwiedzającym nie tylko usłyszeć ich brzmienie, ale nawet skomponować własne utwory.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kultura na Mazowszu I #FunduszeEuropejskiedlaMazowsza
Mazowsze w drodze do przyszłości
Każda z tych inwestycji to dowód na to, jak skutecznie wykorzystano w naszym województwie fundusze europejskie, aby poprawić jakość życia mieszkańców regionu. Zmodernizowana infrastruktura, nowoczesny transport i odnowione obiekty kultury to tylko część działań, które pobudzają regionalny postęp.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Żyrardów na nowo I #FunduszeEuropejskiedlaMazowsza
Więcej o projektach wspierających rozwój Mazowsza i aktualnych naborach dowiesz się na www.funduszeuedlamazowsza.eu. Możesz odwiedzić też jeden z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich na Mazowszu lub zadzwonić na infolinię: 801 101 101.