Koronawirus. Woj. mazowieckie na drugim miejscu [28.05.2021]
Liczba nowych zakażeń koronawirusem w województwie mazowieckim spadła w porównaniu do tej z ubiegłej doby. Potwierdzono 113 przypadków, co daje Mazowszu drugie miejsce w Polsce.
W piątek 28 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 946 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju.
W woj. mazowieckim w ciągu ostatniej doby potwierdzono 113 nowych przypadków infekcji SARS-CoV-2. W czwartek odnotowano ich 152. Liczba zakażeń spadła zatem w porównaniu do tej z ubiegłej doby.
Według piątkowych danych woj. mazowieckie zajmuje drugie miejsce w Polsce pod względem liczby zakażeń.
Pierwsze miejsce należy do woj. śląskiego, gdzie potwierdzono 123 przypadki zakażenia. Trzecie jest woj. wielkopolskie z liczbą 110 przypadków.
Według piątkowych danych MZ na COVID-19 zmarło 35 osób. Z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 82 osoby.
Łączna liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce od początku pandemii, uwzględniająca wszystkie pozytywne przypadki, to 2 870 595, z czego 73 557 osób zmarło.
81 171 osób objętych jest obecnie kwarantanną. Natomiast wyzdrowiało 2 634 711 osób.
Koronawirus. Paszporty covidowe z terminem ważności
Prace nad wdrożeniem paszportów covidowych trwają w całej Europie. O nowych decyzjach w tej sprawie poinformowała wiceminister zdrowia Anna Goławska.
Oficjalnie system paszportów covidowych w całej Unii Europejskiej ma ruszyć 1 lipca. Dla obywateli będą wystawiane specjalne kody QR, na podstawie których odbywać się będzie weryfikacja. Wydawane będą trzy rodzaje certyfikatów: o zaszczepieniu, o negatywnym wyniku testu oraz świadectwo wyzdrowienia.
Jak poinformowała wiceminister zdrowia Anna Goławska, termin ważności paszportu będzie się różnił w zależności od rodzaju zaświadczenia. - Kod QR dla osób zaszczepionych będzie ważny przez rok. Ale kod dla osób, które zrobią test na obecność koronawirusa i otrzymają negatywny wynik, będzie krótkotrwały, bo ważny tylko przez 24 godziny - przyznała wiceszefowa MZ w rozmowie z Radiem ZET.
- W zależności od tego, jakie będą obowiązywały w danym kraju obostrzenia, to takie trzeba będzie stosować. Jeżeli w konkretnym kraju będzie konieczność wykazania się negatywnym wynikiem testu - np. wchodząc do muzeum - to taki test trzeba będzie wykonać ponownie, bo certyfikat już nie będzie ważny - zwróciła uwagę Goławska.