Koronawirus w Warszawie. Połowa miejsc w środkach komunikacji musi być wolna
W środę ukazało się rozporządzenie, które mówi, że połowa miejsc w autobusach i tramwajach musi być wolna, aby pasażerowie mogli zachować między sobą odstęp. Ratusz przygotował materiały informacyjne dla pasażerów o obowiązujących zasadach. Jednocześnie skierował pytania do rządu o interpretację przepisów.
Rozporządzenie mówi o tym, że od środy 25 marca, w środkach transportu może jednocześnie podróżować nie więcej osób niż wynosi połowa liczby miejsc siedzących.
Koronawirus w Polsce. Akcja informacyjna
Miasto stara się zadbać o to, żeby pasażerowie byli poinformowani o obowiązujących zasadach. W środkach komunikacji wywieszone są plakaty informujące o konieczności zachowania odstępów. Podobne pojawią się na przystankach.
Przygotowano również spot, który jest emitowany na ekranach w pojazdach komunikacji miejskiej. Spot przypomina m.in. o zachowaniu odstępu, nierozmawianiu przez telefon oraz planowaniu podróży w ten sposób, aby była jak najkrótsza.
Miasto opracowuje też plakaty informujące, jaką liczbę pasażerów może zabrać dany pojazd. Będą umieszczone przy wejściach do pojazdów.
W autobusie przegubowym będzie mogło podróżować około 20 pasażerów. Tyle samo osób będzie mógł zabrać tramwaj typu SWING, o długości 33 metrów. W składzie metra będzie mogło podróżować około 120 pasażerów.
Koronawirus w Polsce. Sprzeczne sygnały
Ratusz wskazuje, że dostaje od rządu sprzeczne sygnały. Główny Inspektor Sanitarny skierował pismo, żeby przywrócić stały tygodniowy rozkład jazdy. Natomiast rządowe rozporządzenie nakłada na samorząd obowiązki wymagające elastyczności.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreśla, że Warszawa jeszcze przed ogłoszeniem tych regulacji elastycznie reagowała na sytuację w komunikacji miejskiej. Dzięki obserwacji i sprawdzaniu danych liczbowych dotyczących obłożenia pojazdów możliwe było kierowanie dodatkowych pojazdów na najważniejsze linie, wymagające maksymalnej obsługi.
Koronawirus w Polsce. Pytania do rządu
W środę ratusz przesłał do rządu pytania o to, jak interpretować przepisy.
Wśród pytań są m.in. kwestie, w jaki sposób ma być kontrolowana liczba pasażerów w pojazdach. Pytania dotyczą też tego jak weryfikować zapełnienie w pociągach metra czy dwu wagonowych składach metra oraz czy należy zakryć co drugie siedzenie.
Wczoraj na ulice Warszawy wyjechała maksymalna liczba pojazdów, przy uwzględnieniu częściowej absencji kierowców i motorniczych. Było to 1440 autobusów i 382 tramwaje. W pierwszej kolejności miasto stara się zapewnić obsługę wszystkich kursów porannych oraz tych realizowanych w godzinach szczytu komunikacyjnego.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.