RegionalneWarszawaKopia Konstytucji w Pałacu na Wyspie. 225 rocznica uchwalenia aktu

Kopia Konstytucji w Pałacu na Wyspie. 225 rocznica uchwalenia aktu

Zobaczcie WIDEO

Kopia Konstytucji w Pałacu na Wyspie. 225 rocznica uchwalenia aktu

W Łazienkach Królewskich można świętować 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Od 9.00 do 18.00, w Pałacu na Wyspie, będzie wystawiona kopia Konstytucji 3 Maja. O pierwszej w Europie i drugiej na świecie, po Stanach Zjednoczonych, ustawie zasadniczej opowiedzą pracownicy Łazienek Wyjaśnią m.in., jaką rolę odegrał w jej uchwaleniu król Stanisław August oraz jakie zawiera zapisy.

Piotr Skowroński z Muzeum Łazienki Królewskie wyjaśnia, że wystawiona księga to wierna kopia Konstytucji pochodzącej ze zbiorów Ignacego Potockiego, jednego z jej twórców i powstała w Bibliotece Narodowej. 11 kart czerpanego i specjalnie postarzanego papieru zostało zapisanych brunatnym atramentem, tak by jak najwierniej przypominać oryginał.

Na odwiedzających dziś Łazienki czeka wiele atrakcji. O 12.00 i 16.30 Na tarasie Pałacu na Wyspie odbędzie się uroczysta zmiana warty Gwardii Królewskiej. Natomiast o 15.00 i 17.00 zaplanowano warsztaty poloneza.

Kopię Konstytucji 3 maja będzie można w Łazienkach Królewskich oglądać do 8 maja. Wstęp do wszystkich obiektów w Łazienkach jest dziś wolny.

Program

9.00-18.00, Pałac na Wyspie, wystawa "Księga Konstytucji 3 Maja";

9.00-18.00 - Bezpłatne zwiedzanie Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego, Białego Domku i Podchorążówki;

12.00 -12.30 i 16.30-17.00, taras Pałacu na Wyspie - uroczysta zmiana warty Gwardii Królewskiej
Wykonanie: Arsenał - Stowarzyszenie Regimentów i Pułków Polskich 1717-1831.

15.00-15.45, taras Pałacu na Wyspie - warsztaty poloneza
Poprowadzi je mistrz narodowych tańców polskich, Tomasz Sadlakowski (towarzyszyć mu będzie zespół Amatum). Warsztaty obejmą naukę kroków i figur poloneza. Na zakończenie uczestnicy warsztatów zatańczą wspólnie.

16.00-16.30, taras Pałacu na Wyspie - spektakl muzyczno-taneczny
Zaprezentowane zostaną popularne w Europie, w XVIII wieku, tańce francuskie, takie jak gigue, bourrée czy canarie - według oryginalnych choreografii z oper "Achille et Polyxene” i "Le Bourgeois Gentilhomme”. Pokazane zostaną też narodowe tańce polskie: polonez, mazur, kujawiak i oberek. Osią przewodnią tanecznej etiudy będzie charakterystyczna dla XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej rywalizacja między modą sarmacką, a francuską.

Wystąpią: zespół Canor Anticus, pod kierownictwem prof. Marcina Zalewskiego (6 muzyków) i Amatum, pod dyrekcją Roberta Lubery (4 tancerzy)
.

17.00-17.45, taras Pałacu na Wyspie - warsztaty poloneza
Poprowadzi je mistrz narodowych tańców polskich, Tomasz Sadlakowski (towarzyszyć mu będzie zespół Amatum). Warsztaty obejmą naukę kroków i figur poloneza. Na zakończenie uczestnicy warsztatów zatańczą wspólnie.

(W przypadku złej pogody (deszczu) uroczysta zmiana warty, warsztaty poloneza i spektakl muzyczno-taneczny zostaną przeniesione do Sali Wielkiej w budynku Podchorążówki).

IAR/WawaLove.pl

Obraz
Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)