Kontrowersje wokół zabudowy Śródmieścia. "Archidiecezja Warszawska jednym z inwestorów"
"Odrzucono większość postulatów ze strony mieszkańców"
19.01.2016 10:00
Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze przedstawiło plany, które odnoszą się wstępnej zabudowy centrum Warszawy. W głównej mierze miałyby się tam pojawić wieżowce, sięgające nawet 240 metrów. Jednym z inwestorów jest Archidiecezja Warszawska, która u zbiegu Nowogrodzkiej i Emilii Plater zamierza wznieść 170-metrowy wysokościowiec pod nazwą Roma Tower.
Budynek miałby powstać w 2018 roku, a Watykan już wyraził zgodę na jego wzniesienie. Było to konieczne, aby plany dotyczące inwestycji mogły zostać zrealizowane. I choć ostatecznej decyzji w tej kwestii jeszcze nie ma, to najprawdopodobniej większość skwerów w Śródmieściu Południowym będzie zabudowana. Miasto Jest Nasze twierdzi, iż urzędnicy nie do końca sprawdzili prognozowane natężenie ruchu oraz wpływ tych planów na środowisko naturalne. Jedną z nowych budowli ma być właśnie Roma Tower.
"Na wniosek abp. Nycza"
Radny Jan Śpiewak na swoim profilu społecznościowym cytuje m.in. prof. Krystynę Guranowską-Gruszecką, autorkę planu dla Śródmieścia Południowego. - Ten wieżowiec zaplanowaliśmy na wyraźny wniosek i prośbę arcybiskupa Nycza - szczerze przyznaje pani profesor. W rozmowie z WawaLove.pl Śpiewak powiedział, że Warszawa stabue się niedługo "bananową republiką".
Dodatkowo stowarzyszenie twierdzi, że urzędnicy odrzucili większość postulatów ze strony mieszkańców, które zakładały m.in. pozostawienie ogrodu na skrzyżowaniu Emilii Plater i Wspólnej oraz stworzenie nowych przestrzeni publicznych. Od strony Alei Jerozolimskich mają również stanąć wieżowce, podobna perspektywa rysuje się też przed Wolą. MSJ przekonuje, że całość nie stanowi spójnej koncepcji architektonicznej. Mieszkańców pozbawia się również zieleni.
"Wieżowiec Nycza"
Jeśli chodzi o sam Roma Tower, to 170-metrowy wieżowiec Archidiecezja Warszawska planuje wznieść wspólnie z jednym z deweloperów. Właścicielem gruntu pod budynek, który już został ochrzczony "wieżowcem Nycza", jest parafia pw. świętej Barbary. Archidiecezja ma mieć większość udziałów w inwestycji, której wartość szacuje się na około 35 milionów złotych. Sam projekt zyskał wstępną akceptację władz miasta, muszą go jeszcze ostatecznie przegłosować radni. Na razie nie jest znane ewentualne przeznaczenie i rola dla planowanego obiektu. O tych zamiarach pisaliśmy już w październiku zeszłego roku. Ze szczegółami można zapoznać się tutaj . Rada Warszawy podejemie decyzję w sprawie zabudowy Śródmieścia 28 stycznia, podczas sesji RM.
Przeczytajcie też: Warszawska Straż Miejska ma nową placówkę. "Referat przy Marywilskiej 44"