RegionalneWarszawaKonkurs na zagospodarowanie pl. Narutowicza rozstrzygnięty

Konkurs na zagospodarowanie pl. Narutowicza rozstrzygnięty

Nikt nie zdobył pierwszej nagrody. Zobaczcie prace pozostałych zwycięzców!

Konkurs na zagospodarowanie pl. Narutowicza rozstrzygnięty

03.06.2013 13:10

Plac Narutowicza położony jest w centralnej części Dzielnicy Ochota, u zbiegu ulic Grójeckiej i Filtrowej. Został wytyczony w latach 20. XX wieku, jako centrum rozbudowującej się wtedy dzielnicy. Od razu stał się ważnym węzłem komunikacyjnym – w 1921 roku otwarto tu nową pętle tramwajową. Przy Placu szybko powstały charakterystyczne budowle kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, kamienice przy ul. Akademickiej 3, Filtrowej 68, Grójeckiej 40, Filtrowej 70 oraz monumentalny Dom Akademicki przy ul. Akademickiej 5 (1930 r.). Dalszą planową rozbudowę placu i jego okolic przerwał wybuch II Wojny Światowej.

Zabudowa przetrwała wojnę w stosunkowo dobrym stanie, zmienił się jednak układ urbanistyczny Placu. W latach 60-tych XX w. rozbudowa pętli tramwajowej spowodowała, że Plac zatracił swój miejski charakter przez przekształcenie go w swego rodzaju „rondo” z pętlą tramwajowa pośrodku oraz obiegającymi ją ulicami. Powstał również niewielki skwer. W 2001 r. przy placu stanął pomnik Gabriela Narutowicza.

Po analizie materiałów konkursowych, i szeregu wizji lokalnych, zespół projektowy doszedł do wniosku, że aktualny Plac Narutowicza nie spełnia obecnie funkcji typowego placu miejskiego. Brakuje przede wszystkim różnorodnych funkcji i przestrzeni atrakcyjnych dla jego potencjalnych użytkowników. Natężenie ruchu, oraz układ komunikacyjny, nie jest komfortowy dla użytkowników. Głównym mankamentem Placu jest jednak jego wielkość oraz tranzytowy charakter. Wynikiem tego jest również bardzo niewielki udział funkcji restauracyjnych, pubowych i rekreacyjnych.

Obszar i otoczenie Placu Narutowicza jest historycznym dziedzictwem Warszawy i przykładem jednej z najspójniejszych realizacji dużego zamierzenia urbanistycznego pośród spójnej zabudowy o charakterze miasta ogrodu, jak Kolonia Lubeckiego czy kolonia Staszica oraz wczesnych założeń modernistycznych, charakterystycznych dla odrodzonej Polski. Okoliczności te warunkują charakter w jakim powinna zmierzać rewitalizacja jego przestrzeni.

Ogłoszono wyniki konkursu urbanistyczno-architektonicznego na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego pl. Narutowicza. *Dyskusja pokonkursowa, której każdy może wziąć udział, odbędzie się w środę, dnia 12 czerwca 2013 roku o godzinie 17:00 w Urzędzie Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy przy ul. Grójeckiej 17a, w sali 121. *

Niestety, żadna spośród 96 zgłoszonych do konkursu prac nie wypełniała określonych kryteriów. Nie przyznano pierwszej nagrody. Wybrano jednak dziesięć projektów, które zasługują na nagrody lub wyróżnienia przez wzgląd na cenne rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne. Dodatkowo, wskazana została jedna praca, która ze względu na niekompletność opracowania nie mogła zostać nagrodzona lub wyróżniona, ale jej wybrane propozycje projektowe zasłużyły, wedle jurorów konkursu, na szczególną uwagę.

Wyróżnione prace możecie obejrzeć na stronie www.infochoty.waw.pl

Obraz
Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)