Kim jest warszawiak? Zapraszamy na cykl debat
Wstęp na wszystkie spotkania wolny
29.09.2015 12:47
*Kim jest nowy warszawiak? Jak żyje, o czym marzy? Jaka była, jest i będzie Warszawa? Czy posiada wyrazistą tożsamość? Czy może jest skazana na nieustanne kopiowanie innych miast europejskich? Na te i inne pytania, postarają się odpowiedzieć uczestnicy Debat Warszawskich organizowanych wspólnie z Instytutem Spraw Publicznych w ramach festiwalu Nowi Warszawiacy. *
Najbliższa "Kim jest nowy warszawiak" odbędzie się już 1 października o godz. 19.00 w Ośrodku Kultury Arsus, ul. Traktorzystów 14. Udział w niej wezmą dziennikarzesocjolodzy, aktywiści miejscy , a także artyści. Będa próbowac odpowiedzieć na pytanie o tożsamość społeczną mieszkańców Warszawy. - Dyskusja będzie próbą skonstruowania pozytywnej tożsamości związanej z miastem, która może wyznaczać również horyzont przyszłości. Stawiać czoła będziemy także kwestii niechęci niektórych warszawiaków wobec „ Słoików ” i „Słoików” wobec Warszawy, problemowi nieprzyjaznej przestrzeni dla kontaktów społecznych, ale również innym kwestiom, które problematyzują współczesną tożsamość naszego miasta - informuje WawaLove.pl Aleksandra Murawska z Instytutu Spraw Publicznych.
Kolejna, "Wspólnota Warszawa, czyli jak się (nie)integrujemy" odbędzie się Muzeum Woli przy Srebrnej 12, 8 października o 19.00. Rozmowa dotyczyć procesów integracyjnych. Kto powinien być jednak za nie odpowiedzialny i jak skutecznie prowadzić tę integrację oraz o niskim zaangażowaniu, niechęcią do włączania się przyjezdnych, instrumentalnym podejściem do miasta: „pracuję tu i mieszkam, ale nie lubię Warszawy”.
Na ostatnią, "Warszawa - miasto Europy" zapraszamy do kawiarni Szósta Po Południu na ul. Szpitalna 5. Odbędzie się 15 października o 19.00. Tym razem paneliści będą próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy Warszawa skazana jest na nieustanne kopiowanie innych miast europejskich i leczenie kompleksu ubogiego krewnego oraz czy mamy do zaoferowania coś specyficznie warszawskiego i jednocześnie atrakcyjnego dla mieszkańców i przyjezdnych. - We współczesnych koncepcjach rozwoju miejskiego podnosi się tezę, że tylko te miasta wygrywają globalną konkurencję, które są w stanie przyciągnąć do siebie najbardziej kreatywny kapitał kompetencji, a ten przypływa do miast, które są wstanie zaoferować otwartość, bogatą ofertę życia społecznego i kulturalnego oraz są unikatowe. Czy i jak tożsamość Warszawy jest w stanie bazować na tych właśnie czynnikach? I czy jesteśmy w stanie wypracować unikatową tożsamość, którą będzie przyciągać? - pytają organizatorzy zachęcając do dyskusji.
Nowi Warszawiacy to przedsięwzięcie Białołęckiego Ośrodka Kultury, Muzeum Woli, Muzeum Warszawy, m.st. Warszawa oraz Domu Kultury Działdowska. Festiwal, o którym niedawno informowaliśmy , składa się z 3 filarów: akcji społecznych „Warszawa od środka”, odbywających się od lipca do października 2015 na Woli i Białołęce, działań artystycznych (wrzesień, październik 2015) oraz debat, paneli dyskusyjnych i konferencji naukowej (październik-grudzień 2015). Różnorodne, interdyscyplinarne działania odbywające się w ramach Festiwalu są próbą zmierzenia się z tożsamością stolicy, z oczekiwaniami jej mieszkańców i przyjezdnych, zawierają krytyczną refleksję na temat zmian we współczesnej Warszawie. Promowany jest za pomocą nitypowych filmów. Jeden z nich możecie zobaczyć poniżej.
Przeczytajcie też: Powstanie województwo warszawskie?*PiS chce zmienić mapę Polski*