Kiedy i jak oglądać zaćmienie Słońca?
Obserwacje Słońca wiążą się z niebezpieczeństwem uszkodzenia lub nawet utraty wzroku!
20.03.2015 09:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dziś przed południem będzie można zobaczyć zaćmienie Słońca. W Warszawie zaćmienie rozpocznie się o godz. 9.47, a faza maksymalna nastąpi o godz. 10.57 (zakryte 66,1 proc. tarczy słonecznej). Koniec zjawiska zapowiadany jest na godz. 12.07.
Do zaćmienia Słońca dochodzi, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając całkowicie lub częściowo światło słoneczne dochodzące do naszej planety. Jedynym skrawkiem lądu na świecie, z którego będzie można zobaczyć całkowite zaćmienie, będą Wyspy Owcze i Spitsbergen. - Jednak statystyki pogodowe pokazują, że i tym razem akurat tam nie będzie to możliwe – informuje Karol Wójcicki, popularyzator astronomii z Centrum Nauki Kopernik .
Zjawisko jest widoczne gołym okiem, więć nie potrzebujemy teleskopów. Należy jednak zadbać o zabezpieczenie takiego oka i użyć specjalnych filtrów, które ochronią nas przed szkodliwym promieniowaniem pochodzącym ze Słońca. - Zresztą obraz Słońca po prostu warto zaciemnić, bo jego blask też może negatywnie wpłynąć na nasz wzrok - dodaje Wójcicki.
Obserwacje Słońca wiążą się z niebezpieczeństwem uszkodzenia lub nawet utraty wzroku. Dlatego do oglądania zjawiska możemy użyć m.in. kliszy rentgenowskiej lub specjalnego szkiełka spawalniczego. Pamiętajmy, że wbrew powszechnej opinii nie nadają się do tego: klisza fotograficzna, płyty CD czy okopcone szkło.