Trwa ładowanie...

Katarzyna Nowak-Zawadzka z Warszawy "Nauczycielem Roku 2015"

Laureatka tego prestiżowego tytułu może się pochwalić konkretnymi osiągnięciami.

Katarzyna Nowak-Zawadzka z Warszawy "Nauczycielem Roku 2015"
d330b4x
d330b4x

Katarzyna Nowak-Zawadzka, pedagog szkolna z Warszawy, została "Nauczycielem Roku 2015"w konkursie, którego celem jest uhonorowanie nauczycieli, cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się we wtorek, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, na Zamku Królewskim w Warszawie.

Katarzyna Nowak-Zawadzka pracuje w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 im. 7 Pułku Piechoty AK "Garłuch" w Warszawie na Okęciu. Jak zauważają organizatorzy konkursu do szkoły tej chodzą dzieci z niepełnosprawnościami, dzieci zagrożone niedostosowaniem społecznym, znajdujące się w trudnej sytuacji rodzinnej, korzystające z pomocy socjalnej, z programów dożywiania, wsparcia Ośrodka Pomocy Społecznej, kuratora czy asystenta rodzinnego. Podkreślają, że pani Katarzyna walczy o każde dziecko, a broni nigdy nie składa. Pracuje nie tylko z dziećmi, ale też z całymi ich rodzinami.

Dzięki jej inicjatywie szkoła otrzymała sprzęt do terapii uwagi słuchowej metodą francuskiego otolaryngologa Alfreda Tomatisa kupiony ze środków unijnych, zorganizowała też dla przedstawicieli szkoły bezpłatny kurs z zakresu terapii uwagi słuchowej. W innej akcji pani Katarzynie udało się zdobyć pieniądze na zakup sprzętu do terapii integracji sensorycznej. Przekonała uczniów i absolwentów do pomocy w uprzątnięciu i przygotowaniu pomieszczenia na salę do tej terapii. Zmobilizowała ponadto dzieci i rodziców do wsparcia dwóch projektów w ramach budżetu partycypacyjnego - zakupu sprzętu do terapii Warnkego oraz wykonania murali na elewacji szkoły.

Trzy lata temu nauczycielka skrzyknęła przyjaciół szkoły i namówiła ich do założenia Stowarzyszenia Sercem Malowane przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 w Warszawie. Dzięki stowarzyszeniu udało się ufundować paczki dla najuboższych rodzin, zorganizować m.in. szkolenie dla nauczycieli, kupić sprzęt multimedialny dla szkoły.

d330b4x

Jury konkursu, na czele którego stoi przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Stefan M. Kwiatkowski, przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Jolanta Hodur - nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 2 w Brzeszczach (woj. małopolskie) i Mariusz Sokołowski - nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Gimnazjum im. ks. W. Rabczyńskiego w Wasilkowie (woj. podlaskie).

Tytuł Animatora Kultury, przyznany w tym roku po raz pierwszy, otrzymała Beata Gendek-Barhoumi - nauczycielka języka polskiego z VII Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Częstochowie (woj.śląskie). Konkursowa kapituła, w skład której wchodzą wszyscy dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciela Roku, przyznała też honorowy tytuł "Przyjaciela Szkoły" muzykom Łukaszowi i Pawłowi Golcom, którzy prowadzą fundację na rzecz góralskiej edukacji muzycznej dzieci.

Konkurs "Nauczyciel Roku" odbywał się po raz czternasty. Organizuje go tygodnik "Głos Nauczycielski" wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Kandydatów zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne. Spośród nich jury wyłoniło 13 nominowanych do tytułu.

W ubiegłym roku tytuł "Nauczyciela Roku" otrzymała Barbara Halska, nauczycielka przedmiotów zawodowych na kierunku technik informatyk z Jastrzębia-Zdroju. Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.

d330b4x
d330b4x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d330b4x
Więcej tematów