Trwa ładowanie...

Kamienica przy Chmielnej zabytkiem. "Cenny relikt okresu międzywojennego"

Konserwator: "Kamienica koresponduje swą formą z realizowaną od końca lat 50. nową zabudową „plombową” wschodniego odcinka"

Kamienica przy Chmielnej zabytkiem. "Cenny relikt okresu międzywojennego"
d3suh2h
d3suh2h

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków kamienicę Szymona Arendarza - wraz z terenem posesji - projektu Henryka Stifelmana, położoną w Warszawie przy ul. Chmielnej 6, wzniesioną w latach 1937-1938 - poinformowała WawaLove.pl Agnieszka Żukowska, rzeczniczka MWKZ.

Jak informuje Żukowska, Szymon Arendarz był właścicielem fabryki guzików, klamer i wyrobów galanteryjnych przy ul. Nalewki 2a. Kamienica została zaprojektowana w 1936 roku przez Henryka Stifelmana i stanowiła prawdopodobnie jeden z jego ostatnich architektonicznych projektów. Henryk Stifelman (1870-1938) był ważnym architektem związanym w pierwszych dekadach XX wieku z Warszawą, gdzie zaprojektował szereg wysokiej klasy budynków użyteczności publicznej i kamienic przy głównych traktach stolicy (m.in. przy ul. Marszałkowskiej).

Oryginalna substancja zabytkowa

"Budynek przy ul. Chmielnej 6 jest przykładem kamienicy ukształtowanej obwiedniowo z zespołem trzech oficyn zamykających wewnętrzne podwórze. Prezentuje tym samym charakterystyczne rozwiązania dla zwartej, tradycyjnie kształtowanej zabudowy kamienicznej w zakresie planu i systemu komunikacji wewnętrznej, wzbogacone zarazem o wywodzące się z modernistycznego języka uproszczone, uskokowo kształtowane bryły z tarasami" - czytamy w informacji.

Jak podkreśla Konserwator, kamienica zachowała w znacznym stopniu oryginalną substancję zabytkową – niezmodyfikowaną bryłę wraz z licznymi elementami wystroju i wyposażenia. Modernistycznego wyrazu plastycznego elewacji dopełniają balkony o prostokątnych i zaokrąglonych płytach z prostymi, metalowymi balustradami. Na klatkach schodowych zachowały się liczne przykłady oryginalnych jedno i dwuskrzydłowych prostych, płytowych drzwi do mieszkań z wąskim, przeszklonym okienkiem. Oryginalnym elementem są także drzwi wejściowe na klatki schodowe, analogiczne w formie, jednoskrzydłowe lub asymetryczne dwuskrzydłowe, fornirowane (w przejeździe bramnym wtórnie powleczone farbą) i opatrzone niewielkimi, prostokątnymi przeszkleniami.

Obiekt stylistycznie utrzymany jest w duchu tzw. „miękkiego” funkcjonalizmu. Wartości artystycznie uwidaczniają się w geometrycznie ukształtowanych elewacjach z masywnymi akcentami ryzalitów ujmującymi wycofany front z wolnym parterem w formie podcienia i z tarasami na dachach. Tak pomyślana gra prostych brył złagodzona została dodatkowo miękkimi krzywiznami przejazdu bramnego i wyoblonych ryzalitów podwórza. Walory te potwierdza także powściągliwość i szlachetna prostota w opracowaniu przestrzeni klatek schodowych (balustrady z mosiężnymi lub drewnianymi pochwytami, geometryczny rysunek lastrykowych spoczników, zespół oryginalnych drzwi).

d3suh2h

Relikt okresu międzywojennego

Budynek wpisany w historyczny teren posesji, stanowi charakterystyczny przykład warszawskiej kamienicy czynszowej z czasów uzupełniania tkanki miejskiej śródmieścia Warszawy modernistyczną zabudową z lat 30. XX wieku, utrzymaną w konwencjonalnych rozwiązaniach przestrzennych, co stanowi o naukowych wartościach obiektu. Objęty niniejszym wpisem teren posesji odzwierciedla historyczne podziały własnościowe i parcelację ulicy Chmielnej. Stanowi, wraz z budynkiem frontowym i oficynami wpisanymi w jej teren, jedno z nielicznych materialnych świadectw sposobu rozplanowania dawnej zabudowy tego ważnego dla stolicy traktu.

Kamienica zarazem jako cenny relikt zabudowy okresu międzywojennego, koresponduje swą formą z realizowaną od końca lat 50. nową zabudową „plombową” wschodniego odcinka, natomiast ulokowane w parterze lokale handlowe wpisują się w mający długą tradycję usługowo-handlowy charakter ulicy Chmielnej, z dominacją firm konfekcyjno-obuwniczych.

- Warto dodać - informuje Konserwator - że spośród 40 kamienic wschodniego odcinka, z dawnej zabudowy wojnę przetrwało jedynie 7 obiektów. Większość budynków uległa znacznym zniszczeniom skutkującymi w okresie powojennym masową rozbiórką, a także istotnym przekształceniom formy architektonicznej. Kamienica przy ul. Chmielnej 6 tylko nieznacznie wypalona (uszkodzenia głównie w obrębie budynku frontowego), dzięki niezwłocznie podjętym przez dawnych właścicieli pracom remontowym, uniknęła podobnego losu i zachowała niezmienioną formę przestrzenną i elewacje.

d3suh2h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3suh2h
Więcej tematów