RegionalneWarszawaJest pomysł na centra lokalne w Warszawie

Jest pomysł na centra lokalne w Warszawie

Te powierzchnie to sklepiki z lokalnymi produktami, wystawy, gastronomia, biura dla start-upów, targi okolicznościowe i wiele więcej

Jest pomysł na centra lokalne w Warszawie

02.07.2015 18:00

130 – tyle propozycji warszawskich centrów lokalnych zgłoszonych zostało przez mieszkańców stolicy. Oddział Warszawski SARP, przygotowujący na zlecenie m.st. Warszawy studium centrów lokalnych, jesienią przedstawi listę dziesięciu priorytetowych lokalizacji.

- Podstawowe zadanie procesu w postaci opracowania metodologii i wyznaczenia sieci centrów lokalnych w Warszawie zostało zrealizowane, jednak określenie 10-ciu inwestycji priorytetowych wymaga dalszych szczegółowych analiz prawnych i logistycznych. Opracowana została lista wstępnych rekomendacji, która przedstawiona została na spotkaniu oraz profilu „Warszawskie Centra Lokalne” na jednym z popularnych portali społecznościowych. Zestaw ten jest żywo komentowany i ciągle napływają do nas nowe opinie i wnioski dotyczące finalnego wyboru – mówi Marta Happach wiceprezes oddziału Warszawskiego SARP.

Temat utworzenia w stolicy centrów lokalnych, które mają skupiać i łączyć lokalną społeczność, spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, aktywistów i mediów. Realizacja projektu pokazała, że podstawowy wpływ na sposób funkcjonowania centrów lokalnych powinny mieć społeczności lokalne a wytyczne dla poszczególnych realizacji powinny być wypracowane w ramach konsultacji społecznych. W związku z powyższym, Oddział Warszawski SARP złożyło wniosek o wydłużenie terminu zakończenia prac nad studium. Finałowa publikacja wraz z listą pierwszych 10 priorytetowych inwestycji oraz scenariuszem działania przedstawiona zostanie we wrześniu br. Wtedy też zorganizowana zostanie otwarta dyskusja na temat opracowania.

- Centra aktywności lokalnej pomogą aktywować mieszkańców, zapraszać i pobudzać ich do działania. Staną się przestrzenią spotkania różnych ludzi i inicjatyw. Można tu będzie poznać sąsiadów i aktywistów, zrobić zakupy, zaangażować się w lokalne przedsięwzięcia, zrealizować własne pomysły, wziąć udział w warsztatach, otwartych spotkaniach, imprezach kulturalnych lub też po prostu wypić kawę, przeczytać prasę lokalną – mówi Michał Olszewski wiceprezydent m.st. Warszawy.

Centra lokalne mają służyć mieszkańcom. To wielofunkcyjne miejsca i place miejskie, które skupiają i łączą społeczność lokalną, sprzyjają nawiązywaniu relacji społecznych i sąsiedzkich oraz tworzą przestrzeń do wspólnego spędzania czasu wolnego. Powierzchnie te to sklepiki z lokalnymi produktami, wystawy, gastronomia, biura dla start-upów, targi okolicznościowe i wiele więcej.

Przeczytaj też:

Obraz
Obraz
Obraz
projektmieszkańcyurząd miasta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)