Trwa ładowanie...

Jedna ławka, tysiące historii. Nowa instalacja przed PKiN-em

Nowość na Placu Defilad.

Jedna ławka, tysiące historii. Nowa instalacja przed PKiN-em
d2g1h3f
d2g1h3f

Ławka z pozoru jest zwyczajna: drewniana, z zielonymi akcentami. Jednak w środku kryje w sobie historie osób po przeszczepie, które dziękują swoim dawcom i ich rodzinom. Ma skłonić mieszkańców Warszawy do refleksji na temat dawstwa narządów.

Ta nietypowa ławka powstała z inicjatywy realizatorów ogólnopolskiej kampanii społecznej promującej transplantologię "Zgoda na życie" i zawiera w sobie podziękowania osób po przeszczepie dla dawców i ich rodzin. * *

- Cześć Przechodniu! Czy zastanawiałeś się kiedyś nad oddaniem swoich narządów po śmierci? Bo widzisz, ja dzięki takiej decyzji dziś mogę cieszyć się życiem - mówi Robert, jeden z wielu głosów, które wydobywają się z ławki.

- Nazywam się Barbara. Jestem 16 lat po przeszczepieniu wątroby. Dziękuję dawcy, dziękuję jego rodzinie - zawsze w moim sercu pozostaną jako najlepsi przyjaciele - tak brzmi kolejne podziękowanie.

- Pomnik swoim kształtem nawiązuje do głównego elementu wizualnego kampanii - znaku zgody. Jednocześnie przypomina bumerang, a więc coś, co do nas wraca - tak jak życie, które tracimy, ale które dzięki naszej decyzji o oddaniu narządów może "wrócić" do kogoś innego” - mówi Anna Czarnota, absolwentka wydziału grafiki warszawskiej ASP, scenografka, autorka instalacji. - „Jednocześnie element roślinny pomnika nawiązuje do słowa "transplantacja" i tym samym słów "szczepić", "sadzić" - rośliny kwitnące w pomniku symbolizują życie” - tłumaczy artystka.

d2g1h3f

Interaktywna ławka gościć będzie na Placu Defilad przez miesiąc, do 4 września. Warszawa jest siódmym, po Kielcach, Opolu, Katowicach, Oświęcimiu, Olsztynie i Lublinie, miastem, do którego przyjechała instalacja.

d2g1h3f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g1h3f
Więcej tematów