Jedenastometrowe akwarium w warszawskim zoo. "Imitacja Amazonki"
30 000 litrów wody, 30 gatunków ryb i bujna roślinność.
04.12.2015 13:00
Już od mikołajek, 6 grudnia, mieszkańcy zyskają namiastkę Ameryki Południowej. W Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie, po gruntownej modernizacji, otwarte zostanie nowe akwarium. Największą atrakcją wyremontowanego pawilonu będzie jedenastometrowe akwarium stanowiące imitację amazońskiej rzeki.
- Cały czas staramy się uatrakcyjniać i wzbogacać ofertę warszawskiego zoo. Dziś prezentujemy państwu wyremontowane akwarium. Budynek w którym się znajdujemy wymagał naprawdę poważnych prac , gdyż jego konstrukcja była naprawdę w złym stanie. Dlatego tym bardziej cieszę się, że już od mikołajek warszawiacy będą mogli podziwiać tę wyjątkową ekspozycję, która przenosi nas do Ameryki Południowej – mówił podczas prezentacji obiektu Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Budynek, gdzie obecnie mieści się akwarium, został zbudowany w 1932 r., jako szklarnia i hala dla ptaków. W latach trzydziestych minionego stulecia uchodził za jeden z najładniejszych obiektów w warszawskim zoo. I takim pozostał. Jako element obszaru wpisanego do rejestru zabytków, jego wygląd zewnętrzny nie uległ zmianie. Wewnątrz jednak zmieniło się wszystko. Zamiast licznych, małych zbiorników, akwarium liczy ich obecnie sześć. Są niezwykłe.
Zaraz za wejściem, przechodząc mostkiem, goście pod nogami mogą dostrzec wielkie płaszczki rzeczne Potamotrygon motoro. Oczko wodne, w którym mieszkają, zagłębione zostało w posadzce hali ekspozycyjnej i, choć niepozorne, mieści 10 000 litrów wody. Otwarty zbiornik otoczony jest egzotyczną roślinnością, a sam mostek wykonany jest ze szklanych płyt.
W głównej części ekspozycji uwagę przyciąga 11-metrowe, akrylowe akwarium o pojemności aż 30 000 litrów. Zamieszkują je ryby z rodzin kąsaczowatych. Ekspozycję uzupełnia bujna roślinność z Ameryki Południowej. W tym słodkowodnym zbiorniku imitującym amazońską rzekę, zwiedzający zobaczą ponad 30 gatunków ryb m.in. neonki, w tym neonki czerwone, bystrzyki axelroda czy otoski przyujściowe.
Obok znajduje się paludarium, również o pojemności 30 000 litrów, z największymi rybami Amazonii - arapajmami Arapaima gigas. Ich długość sięga dwóch metrów, a waga ponad 100 kilogramów.
Morskie akwaria zestawiono w system trzech zbiorników o łącznej objętości 15 000 litrów. Zamieszkują je miękkie koralowce, ukwiały, ryby rafy koralowej. Oddzielne schronienie znalazły koniki morskie.
We wszystkich zbiornikach, w ściankach, zamontowane są specjalne dysze, które wytwarzają prąd morski, aby zapewnić faunie i florze optymalne warunki jakie panują w ich środowisku naturalnym.
Dla prawidłowego funkcjonowania wodnych biotopów w akwariach, na zapleczu budynku powstały nowoczesne systemy filtracyjne, dbające o stałe utrzymanie właściwych parametrów wody. Technologie uzdatniania wody zajmują nie małą część budynku i same w sobie stanowią jedną z ciekawostek nowego akwarium.
Całość ekspozycji została uzupełniona multimedialnym systemem informacyjnym.
Modernizacja budynku była niezwykle skomplikowanym przedsięwzięciem. Ekspertyza budowlana wskazywała na zły stan techniczny obiektu, który wymagał wzmocnienia. Czas i wojna bardzo osłabiły konstrukcję budynku. Dodatkowo jego przeznaczenie do celów akwarystycznych, które charakteryzują się wysoką wilgotnością i temperaturą panującą wewnątrz, przyspieszyły proces jego degradacji.
Prace pod kierunkiem Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta rozpoczęły się na przełomie 2013 i 2014 roku. Chociaż bryła budowli, ze względu na swój zabytkowy charakter, pozostała niezmieniona, to budynek zyskał solidne fundamenty, a także wzmocnienia konstrukcyjne spinające całość. W pawilonie wykonano również nowy dach, poddasze użytkowe, dodatkowe wyjście ułatwiające komunikację budynku oraz nowe instalacje sanitarne, hydrauliczne i elektryczne. Nowoczesna wentylacja jak również system kanalizacyjny zostały zaprojektowane tak, aby zminimalizować wpływ ciepłej i wilgotnej atmosfery na konstrukcję budynku. Wodę do celów użytkowych podgrzewają dwie baterie solarne.
Całkowity koszt remontu akwarium, sfinansowanego ze środków m.st. Warszawy wyniósł blisko 5,8 mln złotych. Wyremontowane akwarium zostanie udostępnione zwiedzającym w mikołajki, 6 grudnia.
Przeczytaj też: Uchodźca, JOW, dopalacz. UW wybiera słowo roku