Trwa ładowanie...

Jak zmanipulować i doprowadzić człowieka do szaleństwa? "Ofiara" znów w teatrze

To adaptacja powieści noblisty - Saula Bellowa.

Jak zmanipulować i doprowadzić człowieka do szaleństwa? "Ofiara" znów w teatrze
d18m4ae
d18m4ae

Spektakl "Ofiara" wraca na deski teatru po blisko trzyletniej przerwie. To adaptacja powieści noblisty - Saula Bellowa - pełna napięcia, pasjonująca opowieść o winie i karze, która ukazuje, jak zmanipulować i doprowadzić człowieka do szaleństwa. Spektakl od 7 września w Teatrze WARSawy.

Powieść Bellowa wyraźnie nasuwa skojarzenia z Dostojewskim i Kafką, a fragmenty „Sklepów Cynamonowych" i „Sanatorium pod Klepsydrą" Brunona Schulza wykorzystane w adaptacji, nadają jej wymiar metafizyczny. Pełen narastającego napięcia spektakl rozpoczyna się od spotkania dawnych kolegów - nowojorskiego dziennikarza Asy Leventhala (Grzegorz Małecki)
i bezrobotnego włóczęgi Kirby ego Allbee'ego (Adam Sajnuk). Kiedyś to Albee próbował pomóc Leventhalowi w uzyskaniu posady, ale dzisiaj stoczył się na dno, a winą za ten stan rzeczy obarcza właśnie jego, a przy okazji wszystkich Żydów. Narosłe od wieków wzajemne uprzedzenia, rasowe i społeczne gwałtownie eksplodują.

- To sztuka o zrzucaniu odpowiedzialności za swoje życie, za przeszłe czyny, za swoje porażki. Niebywała równowaga sił między Żydem, który tkwi w jakiejś permanentnej paranoi, tworzy teorie spiskowe na temat wszechobecnego antysemityzmu a gojem, który de facto jest tym antysemitą. W tym spektaklu zarówno Żyd, jak i antysemita oskarżają się wzajemnie o zmarnowanie sobie życia, o zaległe winy z przeszłości, za które pokutują teraz i ukierunkowały ich światy. To jest w pewnym sensie pójście na łatwiznę. Ktoś zrobił mi kiedyś krzywdę, kto uruchomił jakąś lawinę, a tak naprawdę winni są obaj za swoje własne porażki – mówi Adam Sajnuk, autor scenariusza, reżyser i odtwórca roli Allbeego.

Spektakl można będzie obejrzeć w dniach 7,8 i 10 września 2017.

Premiera sztuki odbyła się 26 września 2014 r. W Teatrze WARSawy

d18m4ae
d18m4ae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18m4ae
Więcej tematów