RegionalneWarszawaJak się tańczy hula?

Jak się tańczy hula?

W czerwcu Warszawa przywdzieje kwiaty hibiskusa i zamieni się w centrum Aloha Festiwal Polska

Jak się tańczy hula?

Polinezyjskie łodzie, tańce i filmy - to czeka warszawiaków podczas pierwszej polskiej edycji Aloha Festiwal Polska. W tym niezwykłym wydarzeniu mieszkańcy będą mogli uczestniczyć od 10 do 14 czerwca. Podczas pięciodniowego wydarzenia będzie można poznać obyczaje, kulturę i sztukę egzotycznych zakątków świata z hawajskiego punktu widzenia, dzięki warsztatom, pokazom tańców, koncertom przygotowanym przez gości z kokosowo - hibiskusowego kraju.

Co z tym tańcem hula?

Nikt nie wie dokładnie, kiedy i jak powstał taniec hula. Na Hawajach nie istniał język pisany, a historię przekazywano sobie z ust do ust i z pokolenia na pokolenie. Dlatego początki hula giną gdzieś w mrokach dziejów, w odległej epoce, kiedy według Hawajczyków bogowie byli jeszcze ludźmi. Legenda głosi, że jego prekursorką były Hi’iaka i Hōpoe. Wyobraźcie sobie wulkaniczny Archipelag Hawaje w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego, oddalony od najbliższego lądu o 4 tys. km. Na jednej z wysp, Hawai’i leży przepiękna plaża, Puna. Zalana słońcem, otoczona klifami i lazurowym szumem oceanu. Dwie młode dziewczyny, przyjaciółki, biegną po piasku śmiejąc się: to Hōpoe i Hi’iaka, najmłodsza siostra bogini wulkanów Pele. Stają nad brzegiem morza i wpatrują się w fale. Nagle jedna z nich zaczyna dłońmi naśladować ich ruch… I tak rodzi się taniec hula. Zaczerpnięty prosto z natury. Z serca Hawajczyków.

Festiwal będzie składał się z dwóch bloków. Od 10 do 13 czerwca w Muzeum Azji i Pacyfiku odbędą się warsztaty etnicznej kultury i sztuki hawajskiej dla dzieci i dorosłych, natomiast 13 czerwca, nastąpi oficjalna ceremonia otwarcia festiwalu. Hawajscy goście przypłyną na znajdującą się w pobliżu muzeum plażę na tradycyjnej polinezyjskiej łodzi proa.

Program festiwalu w Muzeum Azji i Pacyfiku przy ul. Solec 24:

10 -12 czerwca: Warsztaty kultury i sztuki hawajskiej;
informacje o warsztatach http://tinyurl.com/psl38er

SOBOTA, 13 czerwca
11.00 – Ceremonia powitania gości z Hawajów na nadwiślańskiej plaży;
13.00 – Ho’olauna – prezentacja hawajskiej delegacji;
14.00 – ‘Aha ‘Aina – tradycyjna ceremonia dzielenia się pożywieniem;
15.00 – „Hawaii Nei. Opowieść o utraconym królestwie Hawajów” – prezentacja dr Roberta Dula;
17.00 – Kumulipo, Ka wai ke kumu ola, He ali’i ka aina – pokazy etnicznych tańców i pieśni
20.00 – "ALOHA 'AINA /love of land/”– Koncert Hāwane Rios
Cena biletu na koncert: 40 zł, w dniu koncertu 50 zł. Bilety do nabycia w kasie muzeum;

NIEDZIELA, 14 czerwca
10.00 – 11.30 – Aloha - warsztaty hawajskie dla najmłodszych; Warsztaty dla dzieci w wieku od 6 lat Cena 20 zł; liczba miejsc ograniczona, rezerwacja: tomaszmadej@muzeumazji.pl
12.00 – „Mauna Kea 4205. W królestwie bogów” pokaz filmu i ceremonia poświęcona górze Mauna Kea;
14.00 – „Odnaleźć wyspy na Pacyfiku – magia, sztuka i nauka Szkutników, Toliwagów i Nawigatorów polinezyjskich” – wykład Janusza Ostrowskiego poświęcony nawigacji Polinezyjczyków;
16.00 – 16:40 „I nie było już nikogo – ginąca rasa z Hawajów” pokaz filmu dokumentalnego;
Specjalne podziękowania dla Pacific Islanders in Communication oraz producentki i reżyser filmu dokumentalnego 'Then There Were None' (I nie było już nikogo - ginąca rasa Hawajów) Elizbeth Kapu'uwailani Lindsey.
18.00 – Mahalo – ceremonia zamknięcia festiwalu.

Ilość miejsc na warsztaty jest ograniczona. Zarezerwować miejsce można pod nr telefonu 500 235 898 lub wysyłając zgłoszenie na adres mailowy tomaszmadej@muzeumazji.pl.

**

**

Obraz
Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)