RegionalneWarszawaJak doszło do zniszczenia grobu mordercy Narutowicza?

Jak doszło do zniszczenia grobu mordercy Narutowicza?

Grób Eligiusza Niewiadomskiego jest w opłakanym stanie

Jak doszło do zniszczenia grobu mordercy Narutowicza?

O dewastacji nagrobka Eligiusza Niewiadomskiego, który znajduje się na Starych Powązkach, napisał portal wpolityce.pl. Okazało się, że jest on faktycznie w bardzo złym stanie, cegły są częściowo powyrywane, połamano tablicę nagrobną. Sprawą zajęła się policja.

Niepotrzebnie. Jak wynika z najnowszych doniesień, nikt nie zniszczył celowo nagrobka zabójcy Gabriela Narutowicza. Rodzina zmarłego malarza zleciła renowację starego pomnika. W trakcie wykonywanych prac tablica nagrobna upadła i rozbiła się na kilka kawałków. Wszystkie elementy mają być wkrótce naprawione.

Eligiusz Niewiadomski urodził się w Warszawie 1 grudnia 1869. Wykształcenie średnie uzyskał w warszawskiej szkole realnej, gdzie ukończył wydział matematyczny w 1888. Naukę kontynuował w Akademii ztuk Pięknych w Sankt Petersburgu. Po powrocie do Warszawy zasłynął jako publicysta i krytyk sztuki. W młodości obok pracy artystycznej był aktywny na polu politycznym. 10 listopada 1918 brał czynny udział w rozbrajaniu żołnierzy niemieckich w Warszawie.

W 1920 w chwili ofensywy bolszewickiej wystąpił o urlop w ministerstwie i próbował wstąpić do Wojska Polskiego, ale został odrzucony z powodu wieku (miał wówczas 51 lat). Z polecenia gen. Sosnkowskiego został przyjęty do pracy kontrwywiadowczej. Domagał się zintensyfikowania walki z komunistyczną agenturą i dywersją, ale jego koncepcje były odrzucane. Czując się zbędny i zrażony do pracy "tyłowej" wymógł na przełożonych przeniesienie do 5 pułku piechoty Legionów, gdzie walczył na froncie.

W 1921 zdemobilizowany powrócił do Warszawy na dawne stanowisko w Ministerstwie Kultury i Sztuki.

16 grudnia 1922 w czasie otwarcia wystawy w warszawskiej Zachęcie, Niewiadomski oddał w kierunku prezydenta RP Gabriela Narutowicza, t*rzy strzały z rewolweru.* Narutowicz zginął na miejscu. Niewiadomski nie próbował uciec, policja od razu go aresztowała. Niewiadomski został skazany na karę śmierci, której sam dla siebie zażądał. Przyznał się, że nosił się z zamiarem wykonania zamachu na Józefa Piłsudskiego, uznając go za głównego winowajcę demokratycznego i lewicowego rozkładu, który toczył jego zdaniem Polskę.

Został rozstrzelany przez pluton egzekucyjny 31 stycznia 1923. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Ginę za Polskę, którą gubi Piłsudski!”.

źródło: Wikipedia

nagrobekgróbgabriel narutowicz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)