JADALNIA WARSZAWA czyli gdzie w stolicy rosną na dziko jadalne rośliny?
Adresy miejsc oznaczone zostały na mapach. Każdy może z nich korzystać!
29.08.2013 14:34
W Warszawie coraz więcej osób interesuje się zdrowym odżywianiem, dietami takimi jak frutarianizm, witarianizm, RAW. Tym, co bardzo powoli pojawia się w naszej rzeczywistości jest freeganizm. Zwolennicy tej formy odżywiania się uważają, że jedzenie jest w niepełny sposób wykorzystywane i mnóstwo produktów spożywczych trafia na śmietnik. Freeganie "polują" więc po śmietnikach w poszukiwaniu rzeczy, które wciąż nadają się do jedzenia.
Wyrzucanie jedzenia nie stanowi u nas jeszcze tak wielkiego problemu jak na przykład w Stanach Zjednoczonych - jedzenie w Polsce, a szczególnie w Warszawie, kosztuje dużo i większość z nas zastanowi się kilka razy, zanim wyrzuci coś do kosza.* Okazuje się jednak, że freeganie, a także np. witarianie mogą znaleźć w Warszawie mnóstwo miejsc, w których rosną na dziko, przez nikogo nie zbierane, jadalne rośliny*!
W ich odnajdywaniu ma pomóc mapa, na której oznaczone są miejsca, a także rośliny, które możemy w tych miejscach znaleźć. Znajdziemy tu drzewa takie jak grusze, wiśnie, jabłonie, śliwy, morwy, leszczyny. Oznaczone są miejsca, w których zerwiemy cykorię, miętę, pokrzywę, szczaw,chrzan, rumianek, babkę zwyczajną, dziką rożę, rdest ostrogorzki, jeżyny, jagody, orzechy włoskie, maliny, jeżyny. Okazuje się, że takich miejsc jest całe mnóstwo!
Mapa JADALNI WARSZAWA powstaje dzięki wytrwałości i pracy dwóch kobiet - Jodie Baltazar i Paulina Jeziorek. Podczas serii miejskich spacerów/wypraw po Warszawie, które potrwają do października 2013 powstaje warszawska mapa roślin jadalnych. Prowadzone obserwacje poparte analizą dostępnych badań mają również na celu ocenę stanu zdrowia obszarów naszego miasta. Metody zapisu informacji podczas spacerów jak na razie są dowolne: zaznaczanie na papierowych kopiach map lub na mapie cyfrowej za pomocą telefonów komórkowych, nagrywanie opisowych plików audio, fotografowanie, filmowanie itd. W trakcie trwania przedsięwzięcia powstanie strona, gdzie będą rozwijane metody prezentowania zebranych informacji.