Trwa ładowanie...

Incydent na Marszu Niepodległosci. MSZ otrzymało notę dyplomatyczną strony ukraińskiej

Chodzi o sprawę spalenia flagi Ukrainy podczas Święta Niepodległości w Warszawie.

Incydent na Marszu Niepodległosci. MSZ otrzymało notę dyplomatyczną strony ukraińskiej
d3i9s1y
d3i9s1y

- MSZ otrzymało notę dyplomatyczną strony ukraińskiej - poinformowała rzeczniczka resortu Joanna Wajda. Chodzi o sprawę spalenia flagi Ukrainy podczas Święta Niepodległości w Warszawie.

- MSZ potwierdza, że otrzymało dziś notę dyplomatyczną strony ukraińskiej. Policja prowadzi postępowanie i bada okoliczności zdarzenia z 11.11 - poinformowała Wajda na Twitterze.

Stołeczna policja poinformowała, że policja zabezpieczyła nagranie, na którym grupa zamaskowanych osób, podczas Święta Niepodległości w Warszawie, spaliła flagę Ukrainy; zebrane informacje i materiał w tej sprawie zostaną przekazane do prokuratury.

W mediach udostępniono film, na którym widać jak grupa osób podeptała flagę ukraińską, a następnie ją podpaliła. Na nagraniu widać, że wokół stoją ludzie, niektórzy trzymają flagi polskie, jedna z osób depczących flagę Ukrainy ma na plecach przewiązaną flagę Polski. W tle nagrania słychać krzyki "Bóg, Honor i Ojczyzna", "J....ć UPA i Banderę", "To my, to my, Polacy".

W piątek chargé d’affaires ambasady Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz oświadczył, że Ukraina oczekuje od strony polskiej "niezwłocznej reakcji na ten haniebny akt wandalizmu".

d3i9s1y

Zgodnie z Kodeksem karnym "kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku". Śledczy zwracają uwagę jednak, że zgodnie z przepisami, by doszło w tym przypadku do przestępstwa, flaga musi być wystawiana publicznie przez przedstawicielstwo danego państwa albo na zarządzenia polskiego organu władzy.

Źródło: (PAP)

Oprac. Karolina Pietrzak

d3i9s1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i9s1y
Więcej tematów