Trwa ładowanie...

Iglicę Pałacu Kultury zżera korozja. Będzie remont?

Z daleka iglica PKiN wygląda jak mała tyczka. Jednak jest to potężna konstrukcja, która ma 42 metry długości i jest gruba na 1,5 metra. Eksperci ocenili, że jest w bardzo złym stanie. - Nośność konstrukcji niewystarczająca - podkreślają. PKiN ogłosił przetarg na naprawę iglicy.

Iglicę Pałacu Kultury zżera korozja. Będzie remont?Źródło: WP.PL, fot: Sebastian Kupski
d2sft74
d2sft74

"Gazeta Wyborcza" informuje, że przeprowadzono badania na temat stanu technicznego iglicy. Wyniki wykazały, że blacha, z której składa się iglica jest o 2 mm cieńsza, niż była kilkanaście lat temu. To wtedy ostatni raz zbadano stan techniczny budynku. Powstała korozja, która ma od 2 do 6-milimetrów. Kolejnym problemem jest nieszczelna blacha, przez, którą przecieka woda. Usterka powstała przy poprzednim remoncie iglicy

W 1953 roku montowanie iglicy wzbudziło wiele emocji, a wszystko zostało udokumentowane przez kronikę filmową.

"Na szczycie pałacu" - Przed dzień 36 rocznicy rewolucji budowę pałacu kultury odwiedzili członkowie KC PZPR i rządu z Bierutem na czele, oprowadzał gości naczelny inżynier budowy Pieczonkin. Tego samego dnia 200 metrów ponad poziomem warszawskich ulic dobiegał końca montaż iglicy wieńczącej pałac. Cała iglica i dwie kule są okładane złocistymi płytami lustrzanymi. Każde lusterko sprawdzimy na własnym odbiciu. Miron Baczkow i Nikołaj Korostilow, dwaj przodujący brygadziści montażu podają ostatnie płyty. Z niezwykłą skrupulatnością przygotowują się do podciągnięcia iglicy, windy w ruch!. Miron Baczkow czuwa nad każdym drgnięciem liny, iglica idzie w górę! Montaż pałacu został ukończony na rocznice rewolucji, jak przyrzekli Warszawie radzieccy budowniczowie. - słyszymy w fragmencie kroniki.

Zobacz wideo: Na szczycie Pałacu

Iglica przeszła renowację w 1991 i 1994 roku. Za drugim razem do iglicy przymocowano wspornik antenowy, co spowodowało wydłużenie pałacu kultury do 237 metrów wysokości. Wcześniej liczyła niecałe 231 metrów. Przy okazji remontu zdjęto z iglicy lustrzarze płytki i pomalowaną ją żółtą farbą.

Zobacz wideo: Remont Pałacu kultury w 1991 roku

Trwa przetarg na firmę, która zajmie się naprawą uszkodzenia. Poszukiwani są spawacze-alpiniści, którzy wespną się na wysokość 200 metrów. Oferty można zgłaszać do 7 lutego.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też:Prezydent Warszawy wiedziała o metodzie "na kuratora"? Nowe fakty

d2sft74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sft74
Więcej tematów