Trwa ładowanie...

Gdzie stanie pomnik Smoleński? "Nie na Krakowskim Przedmieściu"

"Pomnik stanie na pewno w jakimś godnym miejscu" - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Gdzie stanie pomnik Smoleński? "Nie na Krakowskim Przedmieściu"
d1kdswp
d1kdswp

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku został wybudowany na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W przyszłym roku mija 5 lat od tej tragedii . Z tej okazji rodziny zmarłych wnioskują o budowę kolejnego monumentu. Chciałyby, by stanął pod Pałacem Prezydenckim. Ratusz się na to nie zgadza.

- Ten pomnik powstanie prędzej czy później, na pewno w jakimś godnym miejscu, w centralnym punkcie Warszawy. Zleciałam już architektom znalezienie takich miejsc - mówiła niedawno Hanna Gronkiewicz-Waltz w TVP.info. - Krakowskie Przedmieście to nie jest odpowiednie miejsce i takie samo zdanie ma wcześniejszy i obecny konserwator zabytków. Gdzie on miałby stanąć? Na miejscu Józefa Piłsudskiego? - pytała prezydent Warszawy.

Jesienią zeszłego roku około trzydziestu przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej zwróciło się do prezydenta Bronisława Komorowskiego ws. budowy pomnika na cześć tragicznie zmarłych. Całą sprawę komentował wówczas w TVN24 doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz.

- W liście (napisanym przez rodziny ofiar – red) jest mowa, by ten pomnik wznieść w centrum Warszawy. Te rodziny nie chcą przesądzać (gdzie miałby się on znajdować – red). Jestem przekonany, że jeżeli zbiorą się ludzie dobrej woli, to na pewno znajdą (odpowiednie miejsce – red). Podzielam tę opinie tych rodzin, które poprosiły o współdziałanie prezydenta, żeby to było miejsce w centrum Warszawy, takie honorowe – powiedział prezydencki doradca.

d1kdswp

Prof. Nałęcz przekonywał też, że warszawiacy przychylą się do pomysłu, o ile pomnik nie będzie narzędziem politycznym. Pytany o Krakowskie Przedmieście, w którym miałby zostać postawiony monument, mówił:

- Pod Pałacem Prezydenckim jest jeden kłopot. Tam jest ograniczona przestrzeń i stoi pomnik narodowego bohatera księcia Poniatowskiego. Trudno jest na tej ograniczonej przestrzeni umieścić drugi pomnik, nawet jakby się bardzo kombinowało – mówi Nałęcz.

Gazeta.pl ustaliła, że na liście potencjalnych lokalizacji pomnika, wytypowanych przez Ratusz są trzy miejsca: okolice pl. Piłsudskiego (na tyłach ogrodu Ministerstwa Kultury)
, pl. Unii Lubelskiej oraz Marszałkowska.
Wyboru lokalizacji trzeba dokonać w pierwszej kolejności, bowiem bez tego nie można ogłosić konkursu na projekt. - Nie wykluczam, że zdążymy z wyborem lokalizacji na 10 kwietnia, ale wiele zależy od Kancelarii Prezydenta, która rozmawia z rodzinami - informuje pani prezydent.

Na budowę pomnika musi się jeszcze zgodzić się Rada Warszawy, jednak ze względu na układ sił politycznych w Radzie, jest to raczej formalność.

d1kdswp

Przeczytajcie też: Stadion Legii zmienił nazwę!

d1kdswp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kdswp
Więcej tematów