RegionalneWarszawaFestiwal Wieloetniczności w Muzeum Etnograficznym

Festiwal Wieloetniczności w Muzeum Etnograficznym

Festiwal został zorganizowany w ramach umowy o współpracy podpisanej przez Ministerstwa Kultury Polski i Chin

Festiwal Wieloetniczności w Muzeum Etnograficznym

19.09.2014 14:53

Podczas wydarzenia - które będzie miało miejsce w dniach *22 września - 5 października 2014 r. *- w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbędzie się szereg imprez promujących kulturę Chin. Zostaną zaprezentowane trzy ekspozycje: Chińskiej Herbaty, Tradycyjnych Wycinanek Art-An oraz Etnicznych Strojów i Ozdób. Odbędą się również pokazy tradycyjnego parzenia herbaty, wykład na temat rozwoju kultur etnicznych oraz projekcja filmów poświęconych mniejszościom etnicznym w Chinach.

W ramach Festiwalu Wieloetniczności odbędą się m.in. pokazy parzenia herbaty:od 23 do 28 września (wt-pt w godz. 10.30-11.30, 14.00-15. 00, w weekend, w godz. 10.30-12.00 i po południu 14.00-15.30) oraz od 30 września do 4 października (wt-pt w godz. 14.00-15.30, w weekend, w godz. 10.30-12.00 i po południu 14.00-15.30). Wstęp na wydarzenie w ramach biletu na wystawy muzeum!

Kultura chińskiej herbaty

Na czym polega sztuka picia herbaty w chińskiej tradycji, w jaki sposób jest ona powiązana z całą chińską kulturą? – odpowiedzi na te pytania można odnaleźć na wystawie otwartej od 22 września w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Ekspozycja została podzielona na kilka części: pierwsza poświęcona gatunkom herbat prezentuje sposoby przyrządzania sześciu najbardziej podstawowych rodzajów herbat, druga część ukazuje historię upraw herbaty, poczynając od czasów gdy jej liście były używane jako lekarstwo aż do czasów, gdy stały się nieodłącznym elementem celebracji życia towarzyskiego. Kolejny fragment wystawy przedstawia sztukę picia herbaty jako rytuał przyjęty i kultywowany przez liczne grupy społeczne i etniczne kraju. Ostatnia część ekspozycji poświęcona została znanym markom-producentom chińskich herbat oraz temu w jaki sposób wygląda zwyczaj picia herbaty we współczesnych Chinach.

Największa z trzech wystaw organizowanych w PME w ramach Tygodnia Wieloetniczności prezentuje tradycyjne stroje i ozdoby najważniejszych chińskich grup etnicznych, ukazując zróżnicowanie i bogactwo kulturowe Chin. Ekspozycje podzielona została na trzy części, obejmujące regiony począwszy od obszarów górskich, w północno-wschodniej partii Chin, aż do wysp w południowej części Państwa Środka. **

Część 1 Proste, lecz wspaniałe - chińskie stroje etniczne
Ta część wystawy prezentuje wybór strojów i ozdób charakterystycznych dla kilkunastu chińskich grup etnicznych, w tym, m.in.: Mongołów, Tybetańczyków i Ujgurów, podkreślając ich niezwykłą różnorodność i bogactwo.

Część 2 Olśniewający splendor - chińskie ozdoby etniczne
Kolejna część wystawy przedstawia ozdoby strojów etnicznych, koncentrując się na ich odmiennym stylu i formie. I tak, mieszkańcy północy noszą zazwyczaj ozdoby z kamieniami szlachetnymi, zaś Ci zamieszkujący tereny południowe preferują ozdoby ze srebra.

Część 3 Skarby Rękodzieła – unikatowe przykłady chińskiego przemysłu odzieżowego
Brokat, haft, i batik to tylko niektóre techniki dekoracyjne używane do ozdabiania strojów, będące najbardziej wysublimowanym i wspaniałym przykładem chińskiego kunsztu w dziedzinie produkcji strojów. Są one również istotnym świadectwem niematerialnej spuścizny kulturowej Państwa Środka.

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)