Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa. Byliście już w Teatrze 21?
Od 11 lat występują ze swoimi autorskimi spektaklami.
21.03.2016 13:59
Teatr 21 - unikatowa placówka mająca w swoich szeregach wyłącznie aktorów z Zespołem Downa i autyzmem. Swoje spektakle budują wokół własnych scenariuszy. Są jedynym tego typu teatrem w Polsce. Przedstawienia tej grupy można było oglądać w znanych warszawskich teatrach: Dramatycznym, Studio, Powszechnym, Baj i Soho.
Ponadto, artyści swój repertuar przedstawiali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, który jest głównym miejscem aktywności zespołu. Grupa występowała również na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Między innymi w Pradze i Berlinie. W czasie Euro 2012 występowali w Kijowie.
Założycielka teatru, Justyna Sobczyk podkreśla, że jest on bardzo potrzebny osobom niepełnosprawnym i zdrowym widzom. - Wydaje mi się, że ten nasz teatr uderza w taki stereotyp osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Bardzo wielu widzów zostaje po przedstawieniach, ponieważ nasi aktorzy chcą rozmawiać o spektaklach i o sobie - mówi Justyna Sobczyk. Dodaje, że wtedy naprawdę zmienia się postrzeganie osób niepełnosprawnych, bo po osobistym kontakcie z nimi nie sposób już myśleć prosto i schematycznie. Reżyser i pedagog teatralna podkreśla, że zajęcia i występy w Teatrze 21 dają osobom niepełnosprawnym bardzo wiele, gdyż od wielu lat pracują nad ciałem i aparatem mowy.
- Grają bardzo dużo spektakli, konfrontują się z publicznością, uczestniczą w rozmowach po spektaklach co sprawia, że są bardziej pewni siebie - podkreśla założycielka. Potwierdzają to aktorzy z Zespołem Downa - grający w Teatrze 21. Piotr Swend, znany z serialu „Klan” i Aleksandra Skotarek mówią, że praca w teatrze pozwala rozwijać pamięć i uczyć się tekstu ze zrozumieniem. - Bardzo lubimy być w teatrze. Cieszymy się, gdy jak jesteśmy na scenie - podsumowują aktorzy.
Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa
Po raz 11. obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Tegoroczne hasło obchodów to: "Moi przyjaciele, moja społeczność - korzyści z integracyjnego środowiska dla dzisiejszych dzieci, jutrzejszych dorosłych". Szacuje się, że w Polsce żyje około 60 tysięcy osób, u których występuje trisomia 21, czyli Zespół Downa. Jest to wada genetyczna, która polega na tym, że w 21. parze chromosomów osoby chore zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.
Najbliższe pokazy spektaklu „Klauni, czyli o rodzinie” 30 i 31 marca w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Przeczytajcie też: Ratusz pod ochroną? CBA miało zakaz zbliżania się do samorządów
Źródło: (IAR)