Dziś rusza akcja "Listy dla Ziemi"
Akcja pisania listów rozpocznie się o godz. 11:00 przed stołecznym ratuszem. Będą jej towarzyszyć gry i zabawy dla najmłodszych oraz prezentacja Mobilnego Centrum Edukacji Ekologicznej
We wtorek 15 kwietnia 2014 r. o godz. 11:00 na pl. Bankowym w Warszawie (dziedziniec Urzędu Miasta) Fundacja Ekologiczna ARKA startuje z akcją „Listy dla Ziemi”. Inauguracja przygotowana jest wspólnie z Urzędem Miasta w ramach „Partnerstwa dla Klimatu”.
Zobacz również: Warszawskie inicjatywy: Skrzynka z Pola **
W programie inauguracji przewidziano m.in.: happening „Ziemia w naszych rękach” z aktorami na szczudłach i wielką kulą ziemską, pisanie „listów dla Ziemi” w przestrzeni publicznej, układanie gigantycznych puzzli ekologicznych oraz gry i warsztaty przestrzenne.
Po raz pierwszy w stolicy zaprezentowane zostanie tzw. Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej. Jest to samochód wyposażony w wiatraki i solary, które zasilać będą pracownię komputerową znajdującą się wewnątrz auta oraz wszystkie urządzenia elektryczne potrzebne do przeprowadzenia akcji.
Przygotowania do ogólnopolskiej akcji „Listy dla Ziemi” Fundacja ARKA prowadzi już od kilku miesięcy. W kwietniu ponad 300 tysięcy młodych ludzi napisze ekologiczne listy do dorosłych. Do akcji zgłosiło się zgłosiło się ponad 300 samorządów oraz 4000 szkół i przedszkoli.
Głównym elementem akcji będzie pisanie tematycznych listów przez młodych ludzi, które skierowane będą do dorosłych. Tematyka listów i całego programu dotyczy prawidłowego zagospodarowania odpadów i niskiej emisji.
"Pisanie listów przez młodych ludzi będzie poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach. Listy będą pisane na specjalnie przygotowanym i wydrukowanym na makulaturze papierze listowym. Po napisaniu listów dzieci przekażą je dorosłym (rodzicom, dziadkom) i razem podejmą się prostych działań ekologicznych, a następnie ich opisy prześlą do fundacji. W ten sposób dzieci będą edukować dorosłych, a akcja dotrze do kolejnych uczestników" – wyjaśnia Wojciech Owczarz z Fundacji. Listy będą indywidualnymi pracami dzieci , ale zawierać mają proste informacje merytoryczne dotyczące działań, które w każdym domu można zrealizować, aby np. segregować śmieci, a nie spalać je w domowych piecach.
Akcji w całym kraju towarzyszyć będą m.in. * konkursy , wystawy najciekawszych listów, a także działania zewnętrzne tj. pisanie listów w przestrzeni publicznej.* Na wydarzenia będą zapraszane media. Wybrane listy zostaną wysłane do publikacji w gazetach. Zorganizowane zostanie ich czytanie w radiu i telewizji. Dodatkowo przeprowadzone będą happeningi, wystawy, pochody edukacyjne, instalacje, zbiórki surowców i akcje sprzątania.
Wiecej: www.listydlaziemi.pl.
Czytaj również: Ruszył projekt „MiastoKlocki”