RegionalneWarszawaDzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja. Program uroczystości

Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja. Program uroczystości

"Święta narodowe powinny być wolne od bieżącej polityki"

Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja. Program uroczystości

01.05.2016 13:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podniesienie flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego, uroczystość na placu Zamkowym, wręczenie odznaczeń państwowych, w tym Orderu Orła Białego - to główne wydarzenia z udziałem najwyższych władz państwa m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, 2 i 3 maja w Warszawie.

W poniedziałek, w Dniu Flagi RP, o godz. 11.15 na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego zostanie uroczyście podniesiona flaga; w wydarzeniu weźmie udział prezydent Andrzej Duda. W południe na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczy odznaczenia państwowe. Otrzymają je osoby "godne, zasłużone dla ojczyzny" - powiedział dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. Zaplanowano wystąpienie prezydenta RP.

Order Orła Białego

2 maja - oprócz Dnia Flagi RP - obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą ustanowiony przez Senat w 2002 r. O godz. 11.45 w Belwederze nastąpi podpisanie pierwszej inicjatywy legislacyjnej Prezydenta RP z zakresu oświaty polonijnej. O godzinie 16.00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się posiedzenie Rady Polonii Świata z udziałem Szefa Gabinetu Prezydenta RP Adama Kwiatkowskiego. Godzinę później Kwiatkowski w Pałacu Prezydenckim otworzy wystawę historycznych sztandarów Związku Polaków w Niemczech. Planowane jest też wystąpienie Szefa Gabinetu Prezydenta RP. Dzień wcześniej, w niedzielę wieczorem marszałek Senatu Stanisław Karczewski wygłosi telewizyjne orędzie do Polonii i Polaków mieszkających za granicami kraju.

Obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczną się we wtorek, o godz. 9.30 mszą św. w intencji ojczyzny w archikatedrze p.w. św. Jana Chrzciciela; weźmie w niej udział prezydent.

O godz. 11 w sali balowej Zamku Królewskiego Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe. W niedawnym wywiadzie prezydent mówił, że 3 maja należy się spodziewać uroczystości wręczenia Orderów Orła Białego. Zapowiedział wówczas, że będzie chciał uhonorować osoby wyjątkowo zasłużone dla naszego państwa.

Wystąpienie prezydenta

Najwyższy order - Order Orła Białego - został ustanowiony w 1705 r. i odnowiony przez Sejm RP w 1921 r. Jest nadawany "za znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej" - głosi ustawa o orderach i odznaczeniach. Obecnie w Kapitule Orderu Orła Białego są wakaty - wynika z informacji na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta. Wielkim Mistrzem Orderu, przewodniczącym Kapituły i jedynym jej członkiem jest obecnie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wygłosi przemowę także podczas uroczystości, która rozpocznie się w południe na Placu Zamkowym. - Prezydent na pewno odniesie się do historii, Konstytucji 3 Maja jako jednego z najważniejszych dokumentów w dziejach naszej ojczyzny - powiedział Magierowski. -O godz. 14 w ogrodach Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda spotka się z zaproszonymi gośćmi, w tym z korpusem dyplomatycznym - zapowiedział Magierowski. Z kolei o godz. 18.10 prezydent weźmie udział w imprezie plenerowej "Vivat maj trzeci maj", która odbędzie się na warszawskim placu Teatralnym.

- Święta narodowe powinny być wolne od bieżącej polityki. To święto Rzeczypospolitej, nas wszystkich, wszystkich obywateli naszego kraju. Mam nadzieję, że bieżące spory polityczne, o których przecież za jakiś czas niewątpliwie zapomnimy, nie położą się cieniem na tych obchodach - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego, pytany czy spór wokół TK wpłynie na obchody Święta Narodowego 3 Maja. Wyraził nadzieję, że 2 i 3 maja będziemy świętować wspólnie niezależnie od barw politycznych czy partyjnych.

Pierwsza w Europie

Uroczystości w Dniu Flagi RP oraz 3 maja na placu Zamkowym odbędą się w asyście kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego. 3 maja żołnierze kompanii reprezentacyjnej po raz pierwszy wystąpią publicznie z nową bronią polskiej produkcji - karabinkiem MSBS-5,56. Umowę na 150 egzemplarzy w odmianie reprezentacyjnej wojsko podpisało w marcu. W przyszłości do jednostek mają trafić karabinki MSBS w wersji bojowej.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu - godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).

W miejsce wolnej elekcji wprowadzała w Polsce ustrój dziedzicznej monarchii konstytucyjnej. Religii katolickiej przyznawała pozycję uprzywilejowaną, zapewniając tolerancję dla innych wyznań. Przyjęła trójpodział władzy na: prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Zachowywała też stanową strukturę społeczeństwa, otwierając jednocześnie perspektywy dalszych przekształceń ustroju.

Źródło: PAP

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)