Do 1944 roku w Warszawie stał piękny Dworzec Główny, został jednak zburzony przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego. Lokalizacja nowego centralnego dworca kolejowego dla stolicy została wyznaczona przez Biuro Odbudowy Stolicy tuż po wojnie, w 1946. Przez kolejne 25 lat powstało kilka koncepcji układu i budynku dworca – wszystkie autorstwa architekta Arseniusza Romanowicza – jednak na przeszkodzie ich realizacji wciąż stawały względy finansowe.
Czytaj również: Wymiana schodów ruchomych na Dworcu Centralnym zakończona
Na wyznaczonym miejscu wybudowano w latach 1952-1954 tymczasowy dworzec dla pociągów podmiejskich, usytuowany w wykopie i obsługiwany przez drewniane pawilony zaadaptowane z
dawnych kas wyścigów konnych. Funkcjonował on do czasu otwarcia dworca Warszawa Śródmieście w 1963, a następnie miał zostać wyburzony. Z braku alternatywy ponownie otwarto go jednak po wybudowaniu drugiej pary torów na linii średnicowej , tym razem w celu obsługi pociągów dalekobieżnych.
Dworzec Centralny* zrealizowano w końcu w latach 1972–75* na podstawie ósmej koncepcji stworzonej przez Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka.
[Wikipedia]
Kilka ciekawych informacji
Warszawa Centralna to najważniejszy dworzec i stacja kolejowa w Warszawie. Znajduje się w Śródmieściu, w Alejach Jerozolimskich 54, u zbiegu z al. Jana Pawła II i ul. Emilii Plater, nad tunelem średnicowym, łączącym dworzec z sąsiednimi stacjami Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia. Według kategoryzacji PKP, dworzec ma najwyższą kategorię - A.
Dworzec miał się stać jednym z symboli ambitnej polityki modernizacji kraju prowadzonej przez PZPR w latach 70. XX wieku. Z tej okazji na przykład w 1975 roku budynkowi nadano tytul "Mistera Warszawy 75' ".
Z okazji urodzin Dworca Centralnego, Narodowe Archowum Cyfrowe udostępniło ciekawe zdjęcia obiektu. My dorzucamy również swoje, te bardziej aktualne. Zapraszamy do galerii!