Trwa ładowanie...

Dorobek polskich wynalazców podczas "Ferii na Głównym"

Ciekawe spotkania o znanych Polakach i ich wynalazkach

Dorobek polskich wynalazców podczas "Ferii na Głównym"
d1toucm
d1toucm

Do 30 stycznia 2015 roku wszystkie dzieci razem z opiekunami zaproszeni są na stołeczny Dworzec Główny do Muzeum Kolejnictwa .

Przeczytajcie też: Ruszyła "Zima w mieście"

Tematem przewodnim są "Pionierzy Polscy”. - Słowo „pionier” z łacińskiego oznacza człowieka o wielkich stopach. A człowiek o wielkich stopach robi duże kroki do przodu, przyczyniając się tym samym do postępu. Ogólnie rzecz ujmując pionier to ktoś, kto osiąga w jakiejś dziedzinie zupełnie coś nowego czyli tworzy, odkrywa, konstruuje - informują organizatorzy.

Cykl warsztatów będzie tak zaplanowany, aby uczestnicy od poniedziałku do piątku mogli poznać innego wynalazcę albo odkrywcę, dzięki któremu nastąpił duży postęp w danej dziedzinie. W zajęciach można uczestniczyć w godzinach od 9:00, 10:30 i 12:00. Każde spotkanie trwa 90 minut. Maksymalnie w zajęciach w jednej grupie może uczestniczyć 25 osób. Grupy mogą się zgłaszać do udziału po wcześniejszym wysłaniu maila na adres edukacja@muzkol.pl.

d1toucm

Co ciekawego w programie?

W Muzeum Kolejnictwa podczas " Ferii na Głównym" porozmawiacie o wynalazcy lampy naftowej Ignacym Łukasiewiczu, o Stanisławie Kierbedziu, który zaprojektował i wybudował pierwszy most żelazny na Wiśle. Posłuchacie o Erneście Malinowskim, który zaprojektował i nadzorował budowę kolei transandyjskiej w Peru. Porozmawiacie również o Stanisławie Wysockim – polskim projektancie i budowniczym pierwszej linii kolejowej w Królestwie Polskim, zwanej „Drogą Żelazną Warszawsko-Wiedeńską”.

Cena warsztatów:

Bilet wstępu według cennika Muzeum Kolejnictwa: 6 zł - ulgowy, 12 zł – normalny, dzieci do 7. roku życia wchodzą na zajęcia bezpłatnie.

Zobaczcie wielką makietę kolejową

Do 31 marca br. w Muzeum Kolejnictwa podziwiać można imponujących rozmiarów makietę kolejową w skali H0 (1:87), stworzoną przez inż. Janusza Cyndeckiego. Miniaturowe składy pociągów osobowych i pociągi towarowe poruszają się po ok. 150 m torów na aż trzech poziomach!

Na makiecie znajduje się m.in. podmiejski dworzec, fabryka, odlewnia dzwonów i mała parowozownia wyposażona w ruchomą obrotnicę, kolejowe warsztaty naprawcze i kanały rewizyjne, żwirownia, kolejka wąskotorowa, tzw. ,,Paradestrecke” – czterometrowy odcinek pozwalający na dłuższą obserwację jadących pociągów oraz port rzeczny z bogatym wyposażeniem i wieloma jednostkami pływającymi.

d1toucm
d1toucm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1toucm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj