Do biegu, gotowi, start! Gierymski gra (gra miejska)
Niezwykły wstęp do wystawy organizowanej przez Muzeum Narodowe
20.03.2014 16:55
Gierymski GRA to jedyna okazja, by w aktywny sposób odkryć sylwetkę Aleksandra Gierymskiego i jego miasto - Warszawę - oczywiście w XIX wiecznej odsłonie. Gra miejska jest organizowana przez Muzeum Narodowe i jest niezwykłym wstępem do wystawy, która startuje dzisiaj. Gra odbędzie się cztery razy: 29 marca, 12 kwietnia, 24 maja i 14 czerwca 2014 roku. Udział jest wolny.
Gra miejska, którą proponujemy wszystkim entuzjastom zaciętej rywalizacji i nowych doświadczeń, odsłoni przed Wami miejsca związane z postacią malarza, pozwoli skonfrontować współczesny wygląd stolicy z tym, z czasów Gierymskiego oraz dostarczy ciekawych informacji na temat twórczości oraz życia prywatnego autora "Pomarańczarki" - mówią organizatorzy.
Celem gry będzie znalezienie bohaterki właśnie tego obrazu. Po 67 latach tułaczki Żydówka z pomarańczami wróciła do Warszawy i kontynuuje swoją działalność handlową. Gdzie? Sami sprawdźcie biorąc udział w GRZE. Na najlepsze drużyny czekają atrakcyjne nagrody. Start: 12:00 na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie. Czas trwania: ~4h. Grupy od 4 do 8 osób. Nie masz grupy? Zgłoś się, organizatorzy przyłączą Cię do jednej z nich.
Do udziału w grze można zgłaszać się TUTAJ .
Gra ma być wstępem do wystawy, którą możemy oglądać w Muzeum Narodowym od dzisiaj do 10 sierpnia. Na wystawie zaprezentowana zostanie niemal cała dostępna spuścizna Aleksandra Gierymskiego – ok. 120 obrazów i szkiców olejnych, ok. 70 rysunków, jeden szkicownik, a także blisko 110 drzeworytów wykonanych według rysunków Gierymskiego oraz zespół fotografii modeli pozujących artyście. Większość prac pochodzi ze zbiorów MNW, pozostałe wypożyczono z osiemnastu muzeów polskich, dwóch instytucji zagranicznych oraz z wielu kolekcji prywatnych. Jest to pierwszy po 76 latach tak wszechstronny i kompletny pokaz dorobku artystycznego malarza.
Wokół słynnych dzieł – takich jak: Sjesta włoska, W altanie, Żydówka z pomarańczami, Święto Trąbek, Wieczór nad Sekwaną czy Wnętrze bazyliki św. Marka w Wenecji – zebrane zostały szkice przygotowawcze i studia plenerowe, a także inne prace o zbliżonej tematyce. Na wystawie, obok powszechnie znanych obrazów, znajdują się również dzieła pokazane publicznie po raz pierwszy od końca XIX wieku.
*Zobacz także: Złap ostrość! - miejska fotogra *