Trwa ładowanie...

Czterdziestolatek lepszy od powstańca? Spór o rondo przy Centralnym

"Nie da się mierzyć tą samą miarą bohaterstwa Dowódcy Żelaznej Reduty i dokonań fikcyjnej postaci" - przekonują samorządowcy z Ochoty

Czterdziestolatek lepszy od powstańca? Spór o rondo przy Centralnym
dt8br8n
dt8br8n

Wydawało się, że spór o nazwę rondo przy Dworcu Centralnym został już zakończony. SLD chciało, by położone w centrum Warszawy rondo nosiło nazwę Edwarda Gierka, pierwszego sekretarza PZPR z okresu budowy Dworca Centralnego. Z kolei prawica w roli patronki widziała zmarłą niedawno Margaret Thatcher, byłą premier Wielkiej Brytanii. W końcu jednak stanęło na postaci fikcyjnej - Czterdziestolatku. Ta nazwa ronda również nawiązuje do okresu budowy Dworca Centralnego. Czterdziestolatek, bohater serialu pod tą samą nazwą, czyli inżynier Karwowski był jednym z inżynierów na budowie tego obiektu.

Teraz jednak odezwali się samorządowcy z Ochoty, którzy jako patrona ronda położonego na przecięciu Al. Jerozolimskich, al. Jana Pawła II i Chałubińskiego widzieliby pułkownika Zbigniewa Bryma. Jedno z głównych skrzyżowań ulic w Warszawie powinno posiadać imię bohatera Powstania Warszawskiego – pułkownika Zbigniewa Bryma, ps. „Zdunin”, dowódcy „Żelaznej Reduty” w czasie walk o niepodległość stolicy w sierpniu i wrześniu 1944 r., zwłaszcza iż dowodzona przez niego placówka powstańcza znajdowała się nieopodal miejsca, któremu ma być nadana nazwa" – mówi uzasadnienie ich propozycji.

Nie da się mierzyć tą samą miarą bohaterstwa Dowódcy "Żelaznej Reduty" i dokonań fikcyjnej postaci- dodają.

A co Wy myślicie na ten temat? Czterdziestolatek, bohater Powstania, Margaret Thatcher, Edward Gierek, a może ktoś inny? Co gdyby rondo pozostało bez nazwy?

dt8br8n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt8br8n
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj