RegionalneWarszawaCo dalej z rewitalizacją Pragi? Aktywiści wystosowali do prezydent list otwarty

Co dalej z rewitalizacją Pragi? Aktywiści wystosowali do prezydent list otwarty

"Do tej pory ratusz nie ujawnił ani treści, ani liczby zgłoszonych poprawek"

Co dalej z rewitalizacją Pragi? Aktywiści wystosowali do prezydent list otwarty

01.06.2015 13:44

O tym, że rozpoczynają się konsultacje społeczne Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Pragi do 2022 roku informowaliśmy jeszcze w marcu 2015 roku . - Nowy program rewitalizacji i II linia metra nadadzą Pradze śródmiejski charakter z zachowaniem jej tożsamości – podkreślała wówczas Hanna Gronkiewicz-Waltz, zachcając do konsultacji społeczników.

Chodzi o niemałą sumę, bo prawie 1,5 mld. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na rewitalizację Pragi do 2022. Z samego budżetu miasta przekazane zostanie ponad 930 mln zł. Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy zapowiedział m.in. że Praga uzyska "śródmiejski" charakter, obiecał też poprawę jakości życia mieszkańców. Poza tym zapowiedziano zainwestowanie w istniejącą zabudowę, w to, co jest zdegradowane lub opuszczone, w zabytkowe kamienice i podwórka. Obietnic tych było dużo więcej.

Konsultacje odbyły się w kwietniu i... nastąpiła cisza. Zaniepokojeni nią społecznicy, wystosowali dziś list otwarty do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz . - List jest tylko prośbą, pytaniem" co dalej?" - wyjaśnia WawaLove.pl aktywistka Joanna Erbel. - Wielu ludzi zaangażowało się w sprawę, chodzili na spotkania, zgłaszali poprawki i w sumie do dziś niewiele na ten temat wiadomo. Np. jak duże są rozbieżności w zgłoszonych poprawkach? To wielka suma, prawie 1,5 mld. Wielu ludziom zależy na tym, co się z Pragą stanie - dodaje społeczniczka.

Poniżej treść listu.

Miesiąc temu minął czas na składanie uwag do Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Warszawy do 2022 roku – to jedna z najważniejszych dla zrównoważonego rozwoju Warszawy inwestycji, na którą planuje się przeznaczyć nawet 1,5 mld zł. Doceniając działania miasta na rzecz stworzenia kompleksowego programu rewitalizacji, czujemy się zaniepokojeni brakiem informacji o dalszym kształcie tego programu. Od końca kwietnia wokół szeroko reklamowanego przez miasto programu zmian zapadła cisza. Nie wiemy, jakie poprawki i ile zostało złożonych do Zintegrowanego Programu Rewitalizacji oraz w jakim stopniu wpłyną one na ostateczny kształt Programu. W trakcie konsultacji zgłaszany był postulat, aby po zebraniu poprawek opublikować je i kontynuować pracę nad ich wdrożeniem. Postulowaliśmy wspólne przedyskutowanie uwag z przedstawicielami ratusza.

Niestety do tej pory ratusz nie ujawnił ani treści, ani liczby zgłoszonych poprawek.

A przecież od dawna wiadomo, że warunkiem powodzenia rewitalizacji społecznej jest szeroki udział mieszkańców na wszystkich etapach realizacji programu. Naszym zdaniem w przedłożonym do konsultacji projekcie w zbyt małym stopniu przewidziano reprezentację strony społecznej przy wdrażaniu i ewaluacji programu. Program Rewitalizacji przygotowany przez miasto wzbudza duże nadzieje – ale również obawy organizacji społecznych i aktywistów miejskich. Doceniamy ogrom wykonanych prac i pozytywnie oceniamy szereg elementów ZPR: wzmocnienie mieszkalnictwa społecznego, inwestycje w infrastrukturę sportową, społeczną i edukację. Zwracamy jednak uwagę na to, że w obecnym kształcie Program:
- nie rozwiązuje w wystarczającym stopniu społecznych problemów Pragi ;
- w niewystarczający sposób uwzględnia potrzebę reprezentacji strony społecznej przy wdrażaniu i ewaluacji programu;
- w programie brak jest jasnych kryteriów oceny jego skutków;
- program uznaje przemysł kreatywny za dźwignię rozwoju obszarów objętych programem – przy braku wsparcia dla innych branż działalności gospodarczej, a to grozi gentryfikacją;
- program koncentruje się na tworzeniu instytucjonalnych „wysp”, takich jak nowa siedziba Sinfonii Varsovia, przy pominięciu inicjatyw lokalnych już działających na Pradze;
- program w niewystarczającym stopniu uwzględnia zaangażowanie lokalnych mieszkanek i mieszkańców, ekspertek i ekspertów oraz grup formalnych i nieformalnych działających na obszarze rewitalizowanym.

Ponownie zwracamy się do Prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz, o partycypacyjne opracowanie uwag społecznych zgłoszonych w trakcie konsultacji. Proponujemy, aby wraz z urzędnikami przedstawiciele strony społecznej mogli omówić swoje propozycje oraz wyjaśnić pojawiające się wątpliwości. W naszej opinii dialog i otwarcie administracji publicznej na głos obywateli stanowić powinny fundamenty nadchodzących w Warszawie zmian. Dobre zaplanowanie działań oraz włączenie w proces strony społecznej jako ważnego partnera dla urzędu jest koniecznym warunkiem skutecznej rewitalizacji i niezmarnowania pokaźnej kwoty, która zostanie na nią przeznaczona.

List podpisało prawie 15 stowarzyszeń i organizacji, plus osoby prywatne.

Obraz
Obraz
zabytkipragarewitalizacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)