Trwa ładowanie...

Chmielna w rękach bukinistów

Już niedługo ta śródmiejska ulica stanie się ulubionym miejscem książkowych maniaków arty

Chmielna w rękach bukinistów
d4d1uoj
d4d1uoj

Na Chmielnej (na skwerku pomiędzy Nowym Światem a ul. Szpitalną) pojawi się osiem stoisk przeznaczonych przez władze dzielnicy do sprzedaży książek. Mają one funkcjonować przez cały rok. Każde z miejsc liczy 1,5 mkw. Zainteresowani mogą zgłaszać swoje oferty do Zarządu Terenów Publicznych.

Za kilka tygodni w pobliżu skwerku, na którym mają handlować bukiniści, otworzą się trzy księgarnie, w których będzie można kupić literaturę anglojęzyczną, literaturę dla dzieci i młodzieży oraz tą poświęconą psychologii. Przed II wojną światową ulicą książek w Warszawie była Świętokrzyska, wówczas znacznie węższa i mniej ruchliwa.****

Władze dzielnicy Śródmieście pragną, aby ul. Chmielna zamieniła się w stołeczne centrum książki z kameralnymi księgarniami, antykwariatami i stoiskami bukinistów. Pomysłodawcy mają nadzieję, że obok księgarni powstaną herbaciarnie i kwiaciarnie, dzięki którym ul. Chmielna zacznie przyciągać artystów i miłośników sztuki i literatury.

d4d1uoj

Handlarzy książkami mają zachęcić do sprzedaży konkursy na najem lokali skierowane wyłącznie do antykwarystów i księgarzy. Władze dzielnicy liczą, że zawężenie oferty do sprzedawców książek ograniczy wysokość proponowanych czynszów. Do tej pory najemcy w lokalach na ul. Chmielnej często się zmieniali. Licząc na to, że lokalizacja w centrum miasta przyniesie im zyski, przyszli najemcy, przystępujący do konkursu ofert, proponowali wysokie stawki czynszu, potem jednak szybko rezygnowali z najmu.

W tym roku zakończono remont skweru znajdującego się przy deptaku. Odnowiona została nawierzchnia z kostki kamiennej i klomb. Na murkach pojawiły się drewniane siedziska, skwer ma też być doświetlony dodatkowymi reflektorami. Projekt realizowany pod okiem konserwatora zabytków wybrali mieszkańcy ulicy w ramach konsultacji społecznych.

d4d1uoj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d1uoj
Więcej tematów