RegionalneWarszawaChcą ulicy Bohaterów Majdanu w Warszawie. Złożą wniosek w ratuszu

Chcą ulicy Bohaterów Majdanu w Warszawie. Złożą wniosek w ratuszu

Chodzi o ponad stumetrowy odcinek ulicy Spacerowej pomiędzy ul. Klonową, a skrzyżowaniem z ul. Goworka

Chcą ulicy Bohaterów Majdanu w Warszawie. Złożą wniosek w ratuszu

Zmiany nazwy odcinka ulicy Spacerowej w Warszawie na ulicę Bohaterów Majdanu domagają się przedstawiciele Fundacji Otwarty Dialog. W drugą rocznicę krwawych wydarzeń w Kijowie złożą w Biurze Geodezji i Katastru Urzędu Miasta Stołecznego odpowiedni wniosek.

- My, niżej podpisani mieszkańcy Warszawy uważamy, że należnym jest uhonorowanie determinacji, hartu ducha i poświęcenia setek tysięcy Ukraińców i wspierających ich obywateli innych państw, w tym Polaków i warszawiaków, którzy w listopadzie 2013 roku wyszli po raz pierwszy na ulice Kijowa i innych miast kraju rozpoczynając niezłomną walkę o wolną i proeuropejską Ukrainę - piszą w petycji dołączonej do wniosku.

Tomasz Czuwara z Fundacji przypomina, ze praktyka honorowania nazwami ulic aktów walki podejmowanych w krajach sąsiednich w imię uniwersalnych wartości obecnych również w polskiej konstytucji, ma w Warszawie długą tradycję. - Świadczy o tym choćby obecność Ronda Powstania Węgierskiego '56 na Ursynowie - informuje. - Kijowski Majdan, jako główna arena bohaterstwa i ofiary protestujących, w sposób szczególny zasługuje na uczczenie bohaterstwa w naszym mieście - dodaje. Przypomina też, że Kijów należy do miast partnerskich Warszawy, która w ponad rok temu stała się głównym centrum solidarności i akcji pomocowych polskiego społeczeństwa na rzecz Ukrainy. - Liczni warszawiacy, m.in. przedstawiciele mediów i organizacji pozarządowych, posłowie na Sejm oraz samorządowcy warszawscy byli bezpośrednimi uczestnikami wydarzeń na Ukrainie. Solidarność z Majdanem i Ukrainą łączyła ich w tamtym wyjątkowym momencie dziejowym ponad dzielącymi ich na co dzień podziałami politycznymi i światopoglądowymi - informuje.

W lutym 2014 roku przy ul. Nowy Świat 63 otwarto Centrum Informacyjne dla Obywateli Ukrainy, przekształcone później w centrum „Ukraiński Świat”. Dla Fundacji to dowód na wyraz solidarności władz Warszawy z narodem ukraińskim. - Odzwierciedleniem faktycznej solidarności i wsparcia warszawiaków dla demokratycznych i europejskich dążeń społeczeństwa ukraińskiego był liczny udział mieszkańców miasta w manifestacjach poparcia organizowanych niemal codziennie pod Ambasadą Ukrainy, a także w innych miejscach stolicy - podkreśla Fundacja.

Dlaczego akurat ul. Spacerowa? Członkowie Fundacji wyjaśniają: - Uważamy, że przyległy do skweru ponad stumetrowy odcinek ulicy Spacerowej pomiędzy ul. Klonową, a skrzyżowaniem z ul. Goworka idealnie nadaje się do upamiętnienia, “Bohaterów Majdanu”. Jego położenie przy najbardziej “ukraińskim” elemencie infrastruktury miejskiej, jakim jest skwer im. Tarasa Szewczenki, oraz fakt, że nie są położone przy nim żadne budynki, a więc nie jest zamieszkany i nie jest siedzibą żadnych instytucji należycie predestynuje ww. fragment ulicy Spacerowej do tego celu.

ukrainafundacjaradosław majdan

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)