RegionalneWarszawaBędą pieniądze na odnowienie Pragi!

Będą pieniądze na odnowienie Pragi!

Jest nadzieja dla zaniedbanych części miasta po prawej stronie Wisły. Ratusz weźmie się za odnowienie Pragi-Południe i Pragi-Północ

Będą pieniądze na odnowienie Pragi!

Warszawę nadal można podzielić wzdłuż Wisły. Lewy brzeg kwitnie, gdyż to na niego przeznacza się najwięcej prywatnych i publicznych pieniędzy. Prawy jest tak zaniedbany, że niektóre miejsca mogą służyć jako scenografia do filmów wojennych. „Pianista” Romana Polańskiego kręcony był m.in. w rejonie Stalowej i Małej.

Obecnie ratusz uznał, że warto zainwestować w odnowienie Pragi, Targówka Przemysłowego czy Kamionka.**

Tam będziemy teraz realizować duże i małe projekty. Twarde - infrastrukturalne i miękkie - społeczne – zapowiedział w rozmowie z Gazetą Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Wcześniej za wygląd zaniedbanych obszarów odpowiadały poszczególne dzielnice. Tym razem urzędnicy obiecują, że sami zadbają o przeprowadzenie zmian.

Miasto jest jednym organizmem. Inwestuje w infrastrukturę, a to najmocniejszy bodziec zmian, jak budowa II linii metra. W ratuszu uchwala się też plany zagospodarowania przestrzennego - przypomina wiceprezydent Olszewski.

W ratuszu trwają obecnie prace nad nowym programem rewitalizacji Pragi na lata 2014-2020.Urzędnicy zbierają dane o stopie bezrobocia, ilości pobieranych zasiłków, jakości przestrzeni czy dostępie do komunikacji. Przeprowadzany wywiad ma na celu zgromadzenie informacji o tym, w których rejonach należy poprawić jakość miejskiej przestrzeni, zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców czy ożywić martwe punkty. Ratusz stara się również ustalić, które kamienice wymagają natychmiastowego remontu. W drugiej połowie września w związku z planami rewitalizacyjnymi odbędą się konsultacje społeczne.

Okazuje się, że nawet Euro 2012 nie przyczyniło się do zmian w tej części miasta. Wprawdzie na Kamionku mieści się Stadion Narodowy, ale tereny wokół niego nadal nie zostały zagospodarowane. Co dotąd zrobiono?

Udało się zrobić remont Francuskiej i Paryskiej, powstał klub kultury Saska Kępa, Teatr Powszechny jest jak nowy, dworce PKP Stadion i Wschodni wypiękniały. W budowie jest Muzeum Warszawskiej Pragi, powstaje Centrum Kreatywności Targowa 56. Świetnie sprawdziły się plaże i szlak pieszo-rowerowy wzdłuż Wisły - wylicza wiceprezydent Olszewski.

Dotychczas przeprowadzane rewitalizacje skupiały się na odnawianiu budynków czy remoncie placów. Zmiany o charakterze społecznym czy gospodarczym wciąż nie zostały przeprowadzone. Zamiast nich powstawały kosztowne w utrzymaniu „obiekty” takie jak Place Grzybowski czy Szembeka. Na stronie Pragi- Południe możemy przeczytać, że prawdziwa rewitalizacja powinna:

wpływać na pobudzenie aktywności mieszkańców, przeciwdziałać zjawisku wykluczenia społecznego, propagować kulturę, wpływać na ożywienie gospodarcze obszaru poprzez wspieranie nowych inicjatyw, mających na celu m.in. tworzenie nowych miejsc pracy.

Nowy program rewitalizacji zostanie zaprezentowany w pierwszej połowie 2014 roku.* *

Pięknie. Tylko, że tyle już obiecywano prażanom, niszcząc przy okazji tak wiele zabytków, że naprawdę trudno uwierzyć czy mieszkańcy uwierzą w kolejną obietnicę rewitalizacji.

Obraz
pieniądzepragapraga północ
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)