RegionalneWarszawaBarack Obama w Warszawie

Barack Obama w Warszawie

Kulisy wizyty prezydenta USA. Operacja "Jubileusz". "Bestia" w stolicy

Barack Obama w Warszawie

W dniach 2-4 czerwca w Warszawie odbywają się uroczystości związane z 25. rocznicą wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Udział nich wezmą m.in. prezydent Bronisław Komorowski, przywódcy zaprzyjaźnionych państw, w tym prezydent USA - Barack Obama. Nad bezpieczeństwem gości czuwać będą funkcjonariusze BOR oraz policjanci wspierani przez antyterrorystów.

Kulisy wizyty opisuje dziś Jan Stanisławski z WP.pl. Przygotowania do operacji "Jubileusz" trwały od kilku miesięcy. Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz powołał specjalny zespół, który ma za zadanie koordynację wszystkich służb mundurowych podczas przygotowań oraz podczas samej wizyty amerykańskiego prezydenta. Pracami zespołu kieruje wiceszef MSW Grzegorz Karpiński. W Komendzie Stołecznej Policji powołany został specjalny sztab, który ma koordynować pracę wszystkich funkcjonariuszy.

Dziś, 3 czerwca, o godz. 18:00 podczas gali wręczenia na Zamku Królewskim "Nagrody Solidarności" nastąpi inauguracja. Wieczorem Bronisła Komorowski wraz z goścmi pojawi się w parku Fontann na Podzamczu, gdzie obejrzy widowisko "Taniec Wolności". Jednak główne uroczystości państwowe zostały zaplanowane 4 czerwca na Placu Zamkowym.

Policja nie będzie miała łatwego zadania. Musi czuwać nad całością działań związanych z uroczystymi obchodami, dbając jednocześnie o zapewnienie bezpieczeństwa i ochronę porządku publicznego. Do akcji, oprócz funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji, zaangażowanych zostanie ponad 1300 policjantów z całego kraju, także funkcjonariuszy KGP oraz CBŚ.

Już od niedzieli w stolicy goszczą funkcjonariusze z pododdziałów antyterrorystycznych oraz pirotechnicy, ściśle współpracujący z agentami BOR. Sprawdzano i zabezpieczano trasy przejazdów i miejsc pobytu gości zza granicy. Jako dodatkowe wzmocnienie powołano pół tysiąca policjantów z prewencji i około dwustu funkcjonariuszy ruchu drogowego.

Do działań będą wykorzystywane policyjne śmigłowce, a także psy służbowe. Wzmożono liczbę patroli - zarówno cywilnych jak i umundurowanych. Przez cały czas w gotowości będą policyjni antyterroryści i policyjne grupy interwencyjne. Już w poniedziałek, 2 czerwca, do Warszawy przyleciały pierwsze delegacje i zaczęły jeździć pierwsze konwoje VIP-ów.

Dziś i jutro nad Warszawą zostanie wyłączona przestrzeń powietrzna dla cywilnych statków powietrznych - m.in. helikopterów, śmigłowców czy dronów. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski już wydał rozporządzenie o zakazie przewozu towarów niebezpiecznych w Warszawie. aż do końca dnia 4 czerwca - w rejonie Zamku Królewskiego, Pałacu Prezydenckiego, Sejmu i Senatu, Centrum Nauki Kopernik oraz trzech hoteli: Marriott Sheraton, Hyatt Regency Warsaw, InterContinental. Za jego złamanie zakazu grozi naprawdę wysoka grzywna.

Jeśli chodzi o wizytę prezydenta USA, szczegóły dotyczące ochrony są ściśle tajne. Do informacji publicznej podano, że prezydent USA ma zatrzymać się w Marriotcie. Gdy Barack Obama gościł w tym hotelu wcześniej, budynek odgrodzony był metalowymi barierami, goście oraz pracownicy przed wejściem do budynku przechodzili bardzo dokładną kontrolę, każda osoba przechodziła przez bramki z detektorami metalu. Rzeczy osobiste oraz bagaż były prześwietlane przez specjalne urządzenie umieszczone w furgonie BOR.

Ile dokładnie będzie kosztować wizyta tak licznej delegacji? Jeszcze nie są znane koszty, jednak można w tym miejscu przywołać niedawną podróż Baracka Obamy do Brukseli. Jak pisze Aleksandra Stanek w serwisie Biztok , 24-godz. pobyt kosztował Belgów 10 mln euro, a prezydentowi USA towarzyszyło wtedy 900 osób, 45 samochodów i trzy samoloty transportowe.

Ile nas będzie kosztowała ta wizyta?Dokładanie nie wiadomo, jednak jak podaje Biztok, zapewnienie bezpieczeństwa podczas wizyty prezydenta USA w Wielkiej Brytanii kosztowało ten kraj 10 mln funtów.

Samochody prezydenta USA zostały przetransportowane do Warszawy kilka dni wcześniej. Najważniejszy, czyli Cadillac One zwany "Bestią", został zbudowany na specjalne zamówienie, na bazie ciężarowego chevroleta.

Air Force One wylądował na lotnisku wojskowym o godz. 9.42.

Obraz
Obraz
Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)