Trwa ładowanie...

Apel do Rafała Trzaskowskiego. "Czy nie jest Panu bliska Wizja Zero?"

10 stowarzyszeń i organizacji zrzeszających mieszkańców Warszawy pisze do prezydenta stolicy. Apelują o natychmiastowe zmiany, które poprawią bezpieczeństwo pieszych.

Apel do Rafała Trzaskowskiego. "Czy nie jest Panu bliska Wizja Zero?"Źródło: Agencja Gazeta, fot: Dariusz Borowicz
d3nkfhc
d3nkfhc

Autorzy listu otwartego do Rafał Trzaskowskiego nie mają wątpliwości, że w Warszawie nadal czeka mnóstwo zagrożeń na pieszych. Podkreślają, że wbrew zapowiedziom ratusza i stołecznych drogowców, po tragicznym wypadku na Bielanach niewiele się zmieniło.

Przypomnijmy, że 20 października ub.r. na ulicy Sokratesa rozpędzone bmw potrąciło mężczyznę, który w ostatniej chwili odepchnął żonę i wózek z dzieckiem. Mimo natychmiastowej reanimacji, pieszy zmarł. Według ustaleń biegłych kierowca bmw jechał z prędkością 130 km/h.

Autorzy apelu do Rafał Trzaskowskiego wyliczają kolejne działania władz stolicy, które nie przyniosły zamierzonych efektów.

d3nkfhc

"Zlecił Pan analizy i audyty, zapowiadał nową sygnalizację świetlną na kilkunastu przejściach dla pieszych. Miały być montowane progi spowalniające, a wybrane skrzyżowania zastępowane kompaktowymi rondami. Miało być lepiej, bezpieczniej. Od tego czasu minęły 3 miesiące i bezpieczniej nie jest, a o realnych przygotowaniach do wdrożenia zmian nawet nie słychać" - ubolewają mieszkańcy stolicy.

Tylko w ciągu ostatnich kilkunastu dni informowaliśmy o paru wypadkach z udziałem pieszych. Na Gocławiu samochód potrącił dwoje dzieci, a na Żoliborzu kierowca potrącił idącą pasami kobietę z wózkiem. Dziecko wypadło z wózka i doznało obrażeń.

"Te zdarzenia pokazują, że również najmłodsi mieszkańcy Warszawy, dzieci, są ofiarami wypadków na przejściach dla pieszych. Tam, gdzie powinny móc bezpiecznie przejść przez jezdnię. Tymczasem statystyki są bezlitosne. W ubiegłym roku na ulicach Warszawy zginęło 21 pieszych. Ile będzie ofiar w tym roku? Czy nie jest Panu bliska Wizja Zero?" - pytają retorycznie działacze miejscy.

d3nkfhc

Przedstawiają trzy postulaty:

  • doprowadzenie do wprowadzenia stref "tempo 20" przy wszystkich placówkach edukacyjnych w mieście i wyniesienie tam przejść naziemnych;
  • konkretne działania zapobiegające zastawianiu przejść dla pieszych przez samochody w odległości minimum 10 metrów przed i za przejściem dla pieszych;
  • intensyfikację działań służb w przypadku przekraczania prędkości przez kierowców.

Zdaniem autorów apelu do stołecznych władz te zmiany nie wymagają aktów prawnych ani parlamentarnych procedur.

"Te zmiany może Pan, jako prezydent miasta, wprowadzić tu i teraz, na co liczymy w imieniu własnym i reprezentowanych przez nas mieszkańców stolicy" - pod tymi słowami podpisali się przedstawiciele 10 stowarzyszeń i organizacji, które działają w Warszawie.

d3nkfhc

Są to m.in. Fundacja Rodzic w Mieście, Federacja Piesza Polska, Warszawski Alarm Smogowy oraz Miasto Jest Nasze.

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koniec "Czarnego Kota". Wewnątrz rozrzucone dokumenty i połamane meble

d3nkfhc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nkfhc
Więcej tematów