Trwa ładowanie...

Alkohol w PRL-owskiej stolicy [ZDJĘCIA]

Alkohol w PRL-owskiej stolicy [ZDJĘCIA]
d2kpg9b
d2kpg9b

W latach tzw. realnego socjalizmu Polacy należeli do najbardziej rozpitych narodów świata. Jak pisze Krzysztof Kosiński, autor „Historii pijaństwa w czasach PRL”, kilka razy w tygodniu upijało się pięć milionów obywateli. Każda okazja była do tego dobra. Każda uroczystość kończyła się upijaniem. I nieważne, czy była to Pierwsza Komunia, czy Święto Odrodzenia Polski.Pili wszyscy - zarówno robotnicy, jak i inteligencja. Sprawcy tego stanu - ówczesne władze - nie tylko doprowadziły społeczeństwo do tej sytuacji, ale i sami członkowie najwyższych stopni partyjnych także musieli mieć "mocne głowy". Panowało wówczas przekonanie, że "kto nie pije, ten kapuje" - czyli "jest podejrzany".

Pijaństwo Polaków było władzy potrzebne: naród pijany, to naród spokojny (by zachować jakąkolwiek stabilność, wprowadzono zakaz sprzedaży alkoholu przed godz. 13.00). Nie bez znaczenia jest fakt, że przychody ze sprzedaży alkoholu były tak duże, że stanowiły w jadą z najważniejszych pozycji w budżecie. Według Kosińskiego, w 1980 roku było to aż 14 proc.
Dzięki Narodowemu Archiwum Cyfrowemu możemy zobaczyć, jak wyglądała "pijąca" stolica.

d2kpg9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kpg9b
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj