RegionalneWarszawaAkcja "Żonkile". Premiera wyjątkowego filmu o Powstaniu w Getcie Warszawskim

Akcja "Żonkile". Premiera wyjątkowego filmu o Powstaniu w Getcie Warszawskim

Zobaczcie trailer!

Akcja "Żonkile". Premiera wyjątkowego filmu o Powstaniu w Getcie Warszawskim

Już po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

W dniu 19 kwietnia 2016 roku o godzinie 12:30 na stronie muzeum odbędzie się internetowa premiera filmu o Powstaniu w Getcie Warszawskim Do filmu powstanie też specjalny pakiet materiałów dydaktycznych dla nauczycieli, który jest przygotowywany przez specjalistów z Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN. Nauczyciele otrzymają go na początku kwietnia.

O filmie, czyli polski „Walc z Baszirem”

Film składa się z trzech spójnych części. Pierwsza przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej. Jego reżyserką jest Kamila Veymont, animację przygotowuje Łukasz Rusinek.

- Chcemy opowiedzieć historię powstania w innowacyjny sposób – metodą animacji poklatkowej – mówi Zofia Biernacka z Muzeum POLIN. - Dzięki niej, będziemy mogli pokazać powstanie z całym ładunkiem emocjonalnym i potencjałem dramatycznym, nie korzystając przy tym z materiałów filmowych zrobionych przez nazistów. Projektujący animację Łukasz Rusinek poszedł tropem zaproponowanym w słynnych produkcjach: „Walcu z Baszirem” i „Persepolis” – dodaje. Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta, na wystawie w Muzeum POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim. Zdjęcia to tej części zostały zrobione przy pomocy kamery umieszczonej na dronie.

Powstanie w getcie warszawskim

W 2016 roku obchodzimy 73. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, które było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. Po wielkiej akcji deportacyjnej latem 1942 r., w czasie której wywieziono do Treblinki prawie 300 tys. Żydów warszawskich, w getcie pozostało 60 tys. osób. Kiedy 19 kwietnia 1943 r. oddziały niemieckie przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta, przeciwstawili im się członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW).

W nierównej walce słabo uzbrojeni bojowcy wytrwali trzy tygodnie. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu, zabijając i wywożąc do obozów mieszkańców getta. 8 maja w otoczonym przez Niemców bunkrze przy ulicy Miłej przywódca powstania Mordechaj Anielewicz odebrał sobie życie wraz z grupą kilkudziesięciu ŻOB-owców. Nielicznym bojowcom udało się wydostać kanałami z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB Marek Edelman, który zmarł w 2009 r. Za symboliczną datę zakończenia powstania uznaje się 16 maja 1943 r., gdy Niemcy wysadzili Wielką Synagogę na Tłomackiem. Getto warszawskie przestało istnieć.

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)