RegionalneWarszawaAfera reprywatyzacyjna. Nowe fakty i ustalenia ws. zwrotów działek oraz śmierci Brzeskiej

Afera reprywatyzacyjna. Nowe fakty i ustalenia ws. zwrotów działek oraz śmierci Brzeskiej

Afera reprywatyzacyjna. Nowe fakty i ustalenia ws. zwrotów działek oraz śmierci Brzeskiej
Karolina Kołodziejczyk

12.10.2016 14:04

- Dokonamy analizy wszystkich dotychczasowych postępowań zamiecionych pod dywan i będziemy je prowadzić - powiedział Ziobro na konferencji prasowej.

*Prokuratorzy dokonają analizy wszystkich dotychczasowych postępowań dotyczących reprywatyzacji - zapowiedział w środę prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Zaprezentował "mapę dzikiej prywatyzacji" m.in. z zaznaczonym adresem kamienicy odzyskanej przez rodzinę Hanny Gronkiewicz-Waltz. *

- Dokonamy analizy wszystkich dotychczasowych postępowań zamiecionych pod dywan i będziemy je prowadzić. Będziemy konsekwentnie te śledztwa prowadzić, tak w Warszawie jak i we Wrocławiu, i je nadzorować - powiedział Ziobro na konferencji prasowej.

Jak podkreślił, te sprawy wymagają rozległych czynności procesowych i operacyjnych, a także analiz dokumentów i powołania biegłych.

- Na pewno będziemy konsekwentnie te sprawy prowadzić tak aby przestępcy nie mieli spokojnego snu i aby te kamienice, jeżeli to będzie możliwe, wróciły do właścicieli czy do Skarbu Państwa i aby krzywda, która stała się lokatorom, wtedy kiedy będzie można ją wykazać, została naprawiona - powiedział Ziobro.

Na konferencji prezentowano w materiałach prasowych "Mapę dzikiej prywatyzacji" w stolicy, która obejmuje adresy działek lub kamienic przy 56 ulicach. Jest wśród nich adres Noakowskiego 16, przy którym stoi kamienica odzyskana przez rodzinę prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Przy tym adresie na mapie zapisano: "fałszywe dokumenty, oszustwo, przekroczenie uprawnień przez urzędników".

Mapa jest dostępna on-line.

Co więcej, Prokurator Generalny mówił w radiowej Jedynce, że w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej doszło do wielu zaniedbań prokuratury i policji. Prokuratura za poprzedniego rządu umorzyła postępowanie prowadzone w kierunku samobójstwa działaczki.

Zbigniew Ziobro wskazał, że teraz śledczy dotarli do nowych, "bardzo poważnych" ustaleń w tej sprawie, które mogą wskazywać, że doszło do zabójstwa i że miało ono związek z aferą reprywatyzacyjną w Warszawie.

Śmierć Jolanty Brzeskiej wciąż tajemnicza

W sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej wszczęte zostało śledztwo, które jednak umorzono w 2013 r. W sierpniu bieżącego roku, na wniosek posłów PiS, Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował o ponownym wszczęciu śledztwa w sprawie śmierci 64-letniej kobiety. - Zrobimy wszystko co jest możliwe, aby ta sprawa została wnikliwie wyjaśniona. To jest naszym obowiązkiem - deklarował Ziobro. Zapowiedział też, że w związku z podjęciem na nowo śledztwa ws. śmierci Brzeskiej zostanie wszczęte też śledztwo ws. "rażących braków i zaniechań" prokuratorów prowadzących wcześniej postępowanie w tej sprawie.

Ziobro poinformował, że śledztwo ws. prokuratorów prowadzących tamto postępowanie będzie prowadzone "za rażące braki i zaniechania na pierwszym etapie śledztwa związanego z wyjaśnieniem okoliczności tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej".

Źródło: (PAP)

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także