Trwa ładowanie...

500 zł za odpalenie fajerwerków przed Sylwestrem. 2 lata za sprzedaż nieletnim

W sylwestrową noc łatwo o tragedię

500 zł za odpalenie fajerwerków przed Sylwestrem. 2 lata za sprzedaż nieletnim
d4dbcws
d4dbcws

Odpalanie fajerwerków tylko w Sylwestra oraz Nowy Rok - informuje Straż Miejska oraz Komenda Stołeczna Policji. Za zakłócanie spokoju lub snu grozi mandat w wysokości nawet 500 zł. Za sprzedaż materiałów pirotechnicznych nieletnim lub bez stosownych zezwoleń - nawet 2 lata więzienia.

- 31 grudnia i 1 stycznia przyjęte jest, że świętujemy i używamy różnych materiałów pirotechnicznych - mówi WawaLove.pl Katarzyna Dobrowolska z biura prasowego Straży Miejskiej . - W te dni jesteśmy bardziej tolerancyjni - dodaje strażniczka. Tolerancja też ma jednak swoje granice. Są bowiem tacy, którzy już zaczęli świętować Nowy Rok w wybuchowy sposób. Nie wszystkim się to podoba.

Kiedy sprzedaż jest przestępstwem

W Kodeksie Wykroczeń znaleźć można aż trzy artykuły dotyczące fajerwerków. Pierwszy (Art. 51.) dotyczy zakłócania spokoju, porządku publicznego lub nocnego spoczynku. Artykuł 83. z kolei mówi o nieostrożnym obchodzeniu się z materiałami wybuchowymi lub łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi. Trzeci dotyczy nielegalnej sprzedaży wyrobów pirotechnicznych. O ile za zakłócanie porządku grozi nam grzywna (do 500 zł), tak w ostatnim przypadku, za sprzedaż wyrobów pirotechnicznych bez stosownego zezwolenia lub osobie nieletniej grożą już nawet 2 lata pozbawienia wolności.

- Sprzedaż fajerwerków, a nawet zwykłych petard osobom niepełnoletnim jest zwykłym przestępstwem - przypominają policjanci z KSP . Grozi za to 2 lata pozbawienia wolności. Mundurowi proszą również, by wskazywać policji osoby, które dopuszczają się takiego procederu.

Nieumiejętne obchodzenie się lub kupno nielicencjonowanych fajerwerków grozi tragedią. Dwa lata temu doszło do takiej na Białołęce. 5-letnia dziewczynka został uderzona w potylicę częścią odpalonej petardy. Mimo reanimacji, dziecko zmarło .

d4dbcws

Nie tylko ludzie

Warto tez pomyśleć, czy w ogóle musimy strzelać w sylwestrowa noc. Każdego roku tysiące zwierząt w Warszawie cierpi w Sylwestra z powodu hałasu spowodowanego strzelającymi petardami. Chodzi tu zarówno o naszych domowych pupili, jak i dziko żyjące koty i ptaki. - Zwierzęta czują strach i jeśli trwa on dostatecznie długo lub ma formę często powtarzających się po sobie epizodów strachu - jeżeli nie może wywołać pozytywnej ewolucyjnie reakcji adaptacyjnej w postaci ucieczki od potencjalnego zagrożenia, to bezwzględnie pozostawia trwałe ślady na zdrowiu fizycznym i psychicznym zwierząt, wpływając negatywnie na ich dobrostan - mówił Wawalove.pl lek. wet. Radosław Studniarski.

Stowarzyszenie Empatia namawia do wzięcia udziału w corocznej akcji "Nie strzelam w Sylwestra". - Jak sposób w jaki się bawimy wpływa na zwierzęta? Huczny Sylwester z wybuchami petard i pokazami fajerwerków może być koszmarem dla zwierząt domowych - szczególnie niebezpiecznym dla psów i wychodzących kotów, i śmiercionośny dla dzikich ptaków - przekonują organizatorzy akcji.

Jak używać bezpiecznie

Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup petard, pamiętajmy:
- kupując fajerwerki lub petardy zwróćmy uwagę, czy posiadają one odpowiednie atesty;
- sprawdźmy oznakowanie wyrobów pirotechnicznych (wyrób powinien posiadać, co najmniej następujące oznaczenia: nazwa produktu, klasę bezpieczeństwa, nazwę i adres producenta, liczbę wyrobów w opakowaniu, instrukcję obsługi w języku polskim), zwróć uwagę czy opakowanie nie jest uszkodzone;
- najpierw przeczytajmy instrukcję obsługi, potem postępujmy ściśle z instrukcją;
- pamiętajmy, że materiałów pirotechnicznych należy używać tylko na dworze;
- ładunki mogą odpalać tylko osoby dorosłe, niebędące pod wpływem alkoholu;
- wypuszczanie fajerwerków z okien i balkonów stwarza duże prawdopodobieństwo, że mogą wpaść do mieszkania sąsiadów i spowodować pożar i obrażenia wśród innych osób;

d4dbcws

Zabaw z fajerwerkami należy unikać w pobliżu samochodów, stacji paliw i zbiorników z płynami lub gazami łatwopalnymi oraz w miejscach w którym nie spowodują zagrożenia dla innych.

d4dbcws
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dbcws
Więcej tematów