5 lat Teatru IMKA. Co nowego w kwietniu?
Dyrektorem artystycznym placówki jest Tomasz Karolak
Śródmiejski teatr IMKA ma już 5 lat! Od 2010 roku miejsce odwiedziło 34332 widzów spektakli repertuarowych i 5890 widzów festiwalu „Polska W IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny”. Zagrano tu 342 spektakli repertuarowych i 18 festiwalowych. Na scenie IMKI pojawiło sie 80 aktorów.
Przeczytajcie też: Za darmo: spektakl dla zasmuconych pożarem mostu Łazienkowskiego
- W marcu obchodzimy 5-lecie istnienia IMKI - teatr powstał wiosną 2010 roku i od pięciu lat proponuje widzom spektakle, które stawiają ważkie pytania i skłaniają do refleksji -* mówi Wawalove.pl Weronika Nowak - Kawalec z IMKI.* - To teatr z ambicjami, który przyciąga coraz częściej czołowych polskich twórców teatralnych. Mała scena IMKI otwarta jest na eksperymentalne poszukiwania, a realizowany w IMCE od 2013 roku projekt „Polska W IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny” pozwala mieszkańcom Warszawy na poznanie oferty z tych ośrodków i scen, gdzie powstają nowe wartościowe zjawiska, odświeżające polski teatr - dodaje.
Na scenie IMKI zobaczyć możemy znakomitych aktorów i spektakle zrealizowane przez wybitnych reżyserów. - IMKA jako organizator festiwalu „Polska w IMCE” prowadzi też systematyczną działalność impresaryjną – mówi nam Tomasz Karolak, dyrektor artystyczny Teatru – Już 17 i 18 kwietnia gościć będziemy Teatr Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki z Charkowa ze sztuką „Antygona w Nowym Jorku” w reżyserii Andrzeja Szczytko. Spektakl wystawiony zostanie w języku ukraińskim z polskimi napisami. Wcześniej, bo już 9 kwietnia na scenie IMKI odbędzie się premiera „hamleta” w reżyserii Joanny Drozdy i nie jest to ostatnia premiera w tym sezonie!
PREMIERA: HAMLET | 9 KWIETNIA 2015
Konflikt na linii kultury i władzy to jeden z wątków “hamleta” w reżyserii i adaptacji Joanny Drozdy, którego premiera zaplanowana jest w Teatrze IMKA na 9 kwietnia 2015r. W obsadzie zobaczymy: Iwonę Bielską, Krzysztofa Dracza, Dobromira Dymeckiego, Mateusza Króla, Piotra Żurawskiego, Piotra Polaka, Agnieszkę Roszkowską oraz Tomasza Tyndyka. Kostiumy i scenografię zaprojektował Łukasz Błażejewski, projekcja wideo - Wojtek Kaniewski, muzyka i teksty piosenek - Daniel Pigoński.
UKRAIŃSKA ANTYGONA W WARSZAWIE | 17-18 KWIETNIA 2015
– Emigracja przed mordem i nędzą robi się coraz bardziej aktualniejszym tematem – powiedział Janusz Głowacki przed pokazami w Teatrze IMKA – Sztukę zagrano niedawno w Stambule zatłoczonym uciekinierami z Syrii. Charków tej zimy był zatłoczony uciekinierami z Donbasu i Ługańska. Wojna była tuż, tuż. Czołgi rosyjsko-rebelianckie stały 60 km od miasta. W dniu mojego przyjazdu wybuchła bomba. Przedtem i potem wybuchały inne. Ginęli ludzie. Ogromny Teatr Dramatyczny im Szewczenki w dniu
premiery otoczyła służba bezpieczeństwa Ukrainy. Bała się zamachu na sztukę faszysty z Polski. Nie działało ogrzewanie. Widownia otuliła się w płaszcze i kożuchy. Marzła tak jak bohaterowie sztuki na scenie. A aktorzy byli naprawdę znakomici. A i reżyser bardzo dobrze wyczuł klimat sztuki. Śmieszne i straszne.
Obsada:
Maja Strunnikowa - Anita
Siergiej Biereżko - Sasza
Jewgenij Romanienko - Pchełka
Piotr Raczyński - Policjant
Siergiej Gusiev - John (jego ciało)
Reżyseria: Andrzej Szczytko
Przekład: Ołeksandr Irwaneć
Asystent reżysera: Maja Strunnikowa
Scenografia i kostiumy: Tatiana Sawina
Muzyka: Gienadij Frołow
Światła: Władimir Minakow
Asystent produkcji: Alexander Polyakh
Państwowy Ukraiński Akademicki Teatr Dramatyczny im. Tarasa Szewczenki w Charkowie
KWIECIEŃ W IMCE
„hamlet” (premiera): 9-11 kwietnia, godz. 19:00
„Momotaro”: 13-14 kwietnia, godz. 10:00
„Antygona w Nowym Jorku” (festiwal): 17-18 kwietnia, godz. 19:00
„Operetka”: 23 kwietnia, godz. 19:00
„Henryk Sienkiewicz. Greatest Hits”: 24 kwietnia, godz. 19:00
„Opis obyczajów III”: 25-26 kwietnia, godz. 18:00