4 warszawskie budynki wyróżnione w konkursie "Życie w architekturze"
19.Dzielnica, dom z pracownią artystów na Bródnie, CNK i Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW jednymi z najlepszych projektów XXI wieku
Znamy już wszystkich laureatów VII edycji konkursu "Życie w architekturze" na najciekawsze polskie realizacje z lat 2000-2012. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku przypadło Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicac autorstwa architektów Dariusza Hermana, Piotra Śmierzewskiego, Wojciecha Subalskiego z pracowni HS99. Przyznano jeszcze 7 innych wyróżnień, z których 4 zdobyły budynki warszawskie.
W kategorii Najlepszy Budynek Wielorodzinny zwyciężyła 19. Dzielnica w Warszawie, a w kategorii Najlepszy Budynek Jednorodzinny – dom z pracownią artystów na Bródnie w Warszawie. Własne nagrody przyznali też członkowie rządu. Spośród obiektów rekomendowanych przez jury ministrowie mogli wytypować jedną realizację, której funkcja odpowiadałaby tematycznie działalności resortu. Uznanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdobyło warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka doceniła Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, a Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha – halę sportową w Pankach koło Częstochowy. Nagrodę przyznano także w kategorii Najlepsza Przestrzeń Publiczna i dostał ją Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy we Wrocławiu. Tytuł Ulubieńca Polski dostał zaś port lotniczy w Lublinie.
Finałowa gala organizowanego przez miesięcznik „Architektura-murator” konkursu odbyła się 5 grudnia w zmodernizowanych wnętrzach dawnego hotelu Saskiego na warszawskim pl. Bankowym. Budynek, odrestaurowany według koncepcji pracowni MAAS i scenografa Allana Starskiego, został udostępniony na to jedno popołudnie jeszcze przed oficjalnym otwarciem. Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku przyznał Prezydent RP Bronisław Komorowski. Specjalnie na tę okazję do Warszawy przyjechali najważniejsi przedstawiciele środowiska architektonicznego, m.in. Henryk Buszko, współautor słynnych piramid w Ustroniu Zawodziu i osiedla Tysiąclecie w Katowicach, czy szwajcarski krytyk architektury Werner Huber, ale też ludzie kultury i sztuki, przedstawiciele władz samorządowych i biznesu.