RegionalneWarszawa13 września pierwsza edycja Bicycle Film Festival!

13 września pierwsza edycja Bicycle Film Festival!

Celem imprezy jest prezentacja miejskich trendów i rowerzystów jako jednej z najbardziej kulturotwórczych grup na świecie

13 września pierwsza edycja Bicycle Film Festival!

13 września w warszawskim klubie 1500 m2 do wynajęcia odbędzie się pierwsza polska edycja Bicycle Film Festival – niezwykłego wydarzenia, które łączy rowerową pasję z filmem, sztuką i muzyką. Gościem specjalnym warszawskiej edycji festiwalu będzie założyciel i dyrektor BFF – Brendt Barbur.

Bicycle Film Festival odbył się już w kilkudziesięciu miastach na całym świecie (ostatnio impreza zagościła w Moskwie i Helsinkach) i we wszystkich miejscach stała się niezwykłym impulsem dla środowiska miejskich rowerzystów. Celem imprezy jest prezentacja miejskich trendów i rowerzystów jako jednej z najbardziej kulturotwórczych grup na świecie. Ważnym elementem festiwalu jest promocja zdrowego trybu życia i ekologicznych form transportu. W trakcie imprezy odbywają się wystawy, seanse filmowe i koncerty, które dają szansę zaprezentowania się zarówno znanym artystom, jak i początkującym twórcom. Na imprezach gościli lub występowali m.in. Karl Lagerfeld, Joseph Gordon-Levitt, Roisin Murphy, a także Metronomy.

Pomysłodawcą imprezy jest nowojorczyk Brendt Barbur, który w 2001 roku postanowił zorganizować festiwal po tym, jak sam został potrącony przez samochód w trakcie jazdy na rowerze. Ten nieszczęśliwy incydent stał się początkiem historii niezwykłej imprezy, a osobiste zaangażowanie Barbura spowodowało, że idea Bicycle Film Festival rozprzestrzeniła się na kolejne kraje. Założyciel i dyrektor BFF będzie specjalnym gościem pierwszej polskiej edycji festiwalu.

Program Bicycle Film Festival Warszawa

Program polskiej edycji festiwalu został podzielony na cztery sekcje złożone z filmów spojonych rowerowym motywem. Po zakończeniu pokazów rozpocznie się impreza Goldsprint, w trakcie której uczestnicy będą mogli się zmierzyć z jazdą na stacjonarnych rowerach na rolce. Festiwal zakończy afterparty. Wszyscy widzowie będą mieli także okazję obejrzeć kolekcję rowerowych zdjęć autorstwa znanego polskiego fotografa Rafała Wielgusa, który od ponad dwudziestu lat zajmuje się utrwalaniem popisów entuzjastów snowboardingu, skateboardingu i kolarstwa.

Clean Spirit – sportowe oblicze roweru

Imprezę otworzy seans zatytułowany „Clean Spirit”, który rozpocznie się o godzinie 15:00. Zostanie w nim zestawiona spontaniczna radość z uczestnictwa w imprezie goldsprint („Spin!”, reż. Harry Zernike) z rywalizacją w profesjonalnym kolarstwie, które jako dyscyplina targane było kryzysami związanymi z dopingowymi oszustwami nawet najbardziej znanych postaci. Film prezentuje nowe pokolenie profesjonalnych zawodników, którzy mocno wierzą w sportową rywalizację pozbawioną niedozwolonego wspomagania.

Travel by Bike – przekraczanie granic na dwóch kółkach

Druga z sekcji zatytułowana „Travel by Bike” (godz. 17:00) będzie dla widzów niezwykłą podróżą przez najdalsze zakątki świata. Bohaterowie filmów, które zostaną zaprezentowane, przemierzyli całe kontynenty, przekraczali granice państwowe i udowodnili, że podróż na dwóch kółkach to nie tylko wielka przygoda, ale często także wyzwanie rzucone naturze. W programie znalazł się między innymi film czeskiego twórcy Kryštofa Hlůžego „Fix the Iceland”, który opowiada o niezwykłej rowerowej wyprawie przez islandzkie bezdroża, pola wulkaniczne i zamarznięte rzeki. Bohaterowie filmu „The Coldest March” Bena Picketta zabiorą widzów w podróż po wyjątkowo mroźnej Wielkiej Brytanii, a w „Melons, Trucks and Angry Dogs” prześledzimy rowerową wyprawę trasą o długości blisko 3100 km wiodącą z Londynu aż do Stambułu.

Cinematic Shorts – krótkie filmy z całego świata

Rozpoczynający się o 19:00 program „Cinematic Shorts” to interesująca panorama rowerowego świata w formie krótkich filmów. Odwiedzimy Afrykę, by poznać tamtejsze oblicze subkultury BMX („Bikelordz: Styles Alive Edition”, reż. Mikey Hart), a także Amerykę Łacińską, do której zabierze nas znany twórca rowerowych filmów Lucas Brunelle („Lucas Brunelle Off the Grid”, reż. Benny Zenga). Poznamy tracące na popularności wyścigi Steher („Stayer”, reż. Adrian Winkler), a także przyjrzymy się fenomenowi japońskich zawodów Keirin („Keirin: Leader Don’t Crash”, reż. Jonathan de Villiers). Widzowie będą mogli także spojrzeć na rower jako świadka ważnych momentów w życiu właściciela – od żałoby ojca po stracie syna („Boy”, reż. Justin Chadwick), po niezwykłe poszukiwanie miłości przy pomocy dwóch kółek („Philippa and Nancy”, reż. Paul Whyte, Ciarra Barry, Claire McInnes i Nora Smyth).

Urban Bike Shorts – rower w mieście

W ostatniej sekcji „Urban Bike Shorts” (godz. 21:00) widzowie zobaczą światowe metropolie z perspektywy cyklistów. Niemal nie zsiadając z rowerowego siodełka, będą mieli możliwość zmierzenia się z zakorkowanymi ulicami i wąskimi alejkami. Sekcja będzie interesującym podsumowaniem ważnego trendu, jakim jest rosnąca popularność roweru jako środka transportu w mieście. Widzowie będą mieli okazję prześledzić, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nowojorczyków na ścieżkach rowerowych („Bike Lane”, reż. Casey Neistat), będą towarzyszyć kurierowi rowerowemu („On Time”, reż. Ari Taub), brooklyńskiemu dostawcy pizzy („Delivery”, reż. Christopher Walker, Joshua Simpson, Michael Beach Nichols) i poznają zupełnie odmienne warunki rowerowych dostaw w Kairze („Bike for Bread”, reż. Claude Marthaler i Raphael Jochaud).

Pełny program festiwalu dostępny jest na oficjalnej stronie Bicycle Film Festival: http://www.bicyclefilmfestival.com/city/warsaw/ . Wejściówki na poszczególne seanse w cenie 18 zł, zaś karnet na wszystkie pokazy – 45 zł. Bilety dostępne będą także w dniu festiwalu.

Bicycle Film Festival Warszawa, 13.09.2014 r., klub 1500m2 do wynajęcia, ul. Solec 18/20.

Obraz
festiwal filmowyfilmkino
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)