RegionalneWarszawa110-lecie istnienia Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie

110‑lecie istnienia Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie

To jedno z najstarszych i najbardziej znanych warszawskich liceów

110-lecie istnienia Liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie

02.06.2015 11:00

Mało kto wie, że początkowo była to szkoła przeznaczona tylko i wyłącznie dla chłopców. Jej początek datuje się na 1905 rok, kiedy to Ignacy Radliński i Tadeusz Sierzputowski otworzyli trzyklasową szkołę w budynku przy ul. Żurawiej 49. Po czterech latach przeniosła się ona na ul. Smolną Dolną i połączyła z istniejącą tam placówką. Pierwszą maturę dla siedmiu absolwentów przeprowadzono w 1911 roku. Wtedy tez powstała pierwsza warszawska drużyna harcerska "Czarna Jedynka". Nazwa wywodziła się od czarnych chust, które grupa skautowa nosiła na pamiątkę swojego patrona - Romualda Traugutta.

Liceum im. Tadeusza Reytana to nie tylko wysoki poziom, ale i silne więzi, które tworzą się między uczniami i trwają przez czasy absolwenckie. Do tej pory szkołę ukończyło ponad 12,5 tysiąca uczniów. To oni wraz z nauczycielami i obecnymi licealistami tworzą wielką Rodzinę Reytaniacką. należą do niej między innymi Janusz Onyszkiewicz, Andrzej Zoll, Marcin Święcicki, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Ludwik Dorn, Janusz Korwin-Mikke, Włodzimierz Paszyński i Pierwsza Dama Anna Komorowska.

Rozrywkowa twarz "Reytana"

"Między niebem a ziemią" to założony w 1967 roku przez licealistów zespół muzyczny. Założycielami grupybyli Przemysław Gintrowski (wokal), Tadeusz Rychel (gitara akompaniująca), Włodzimierz Salwa (gitara solowa), Tomasz Jarzębowski (gitara basowa), Stanisław Krupowicz (pianino). Początkujący muzycy grali wówczas na dyskotekach szkolnych utwory popularnych wtedy zespołów takich jak: The Doors, Rolling Stones, Animals, Procol Harum.

Sentymentem pałali również do polskiej muzyki coverując „Dzikusów” i Tadeusza Woźniaka. Prawdziwym przebojem studniówkowym stał się śpiewany przez Gintrowskiego wiersz Asnyka pt. „Między nami nic nie było...”, a na szkolnej liście przebojów hitem był „Deszcz jesienny” - jedne z pierwszych własnych kompozycji zespołu.

Obraz
Zobacz także
Komentarze (0)