Trwa ładowanie...
d17y32w

Warszawa. Wizyta prezydenta Ukrainy. Wołodymyr Zełenski spotkał się z Andrzejem Dudą. "Stoimy za Ukrainą"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy przyleciał do Polski z oficjalną wizytą. W sobotę przed południem spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Przywódcy państw rozmawiali w Pałacu Prezydenckim, przy Krakowskim Przedmieściu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Spotkanie z Andrzejem Dudą w Pałacy Prezydenckim rozpoczęło się w sobotę przed południem
Warszawa. Pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Spotkanie z Andrzejem Dudą w Pałacy Prezydenckim rozpoczęło się w sobotę przed południem (East News, Fot: Jakub Kaminski)
d17y32w

Tematy rozmów obu prezydentów to m.in. plany polityczne nowego ukraińskiego rządu, polityka historyczna i kwestie ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie.

Wizyta prezydenta Ukrainy. "Integralność Ukrainy to sprawa fundamentalna"

Na wspólnej konferencji po spotkaniu, Andrzej Duda podziękował Wołodymyrowi Zełenskiemu za przyjazd do Polski. - Serdecznie dziękuję, że ta oficjalna wizyta odbywa się w kontekście obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tak ważne dla nas obchody, które zyskują także dzięki tej wizycie - podkreślił Andrzej Duda.

d17y32w

Prezydent Polski ocenił, że rozmowy obu przywódców były "owocne". Pogratulował także prezydentowi Ukrainy dobrych wyników wyborów parlamentarnych i uzyskania samodzielnej większości w parlamencie.

- Rozmawialiśmy o kwestiach istotnych dla naszego sąsiedztwa, kwestiach historyczna, ale też transporcie i inwestycjach. Zapewniłem, że może liczyć na wsparcie, jeśli chodzi o suwerenność Ukrainy, integralność terytorialną. Ukraina musi wrócić do tej integralności sprzed 2014 roku - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent Polski dodał, że Warszawa traktuje Krym jako terytorium okupowane. - W związku z tą sytuacją sankcje wobec Rosji powinny być utrzymane - uzupełnił Duda.

Jako fundamentalną dla Polski sprawę, Andrzej Duda określił kwestię ekshumacji i upamiętnienia Polaków, którzy ginęli na terytorium Ukrainy. - Każdy człowiek powinie zostać upamiętniony, odzyskać imię i nazwisko, dostać nagrobek lub zbiorową mogiłę - mówił prezydent.

d17y32w

Wizyta prezydenta Ukrainy. "Perspektywy i wymiar strategiczny naszej współpracy"

Prezydent Ukrainy także zaczął oświadczenie na konferencji prasowej od podziękowań. - Dziękuję za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w uroczystościach z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ukraińcy stali ramię w ramię z Polakami w 1939 roku - przypomniał Wołodymyr Zełenski.

- W naszych relacjach nie ma żadnych spraw, których nie moglibyśmy rozwiązać w drodze dialogu. Każde napięcie między Polską i Ukrainą będzie prezentem dla naszych nieprzyjaciół. Powołaliśmy grupę roboczą, żeby sprawy z przeszłości nie przeszkadzały nam we współpracy w przyszłości - zapewnił ukraiński przywódca.

Zełenski podczas rozmów z Andrzejem Dudą, przypomniał, że w połowie września ma odbyć się spotkanie czwórki normandzkiej ws. sytuacji na Ukrainie.

d17y32w

To pierwsza oficjalna wizyta w Polsce, zaprzysiężonego w maju na szefa państwa, Wołodymyra Zełenskiego.

Andrzej Duda będzie pierwszym zagranicznym rozmówcą Wołodymyra Zełenskiego po tym, jak przejął on pełną odpowiedzialność za politykę w swoim kraju. Lipcowe wybory parlamentarne na Ukrainie wygrała partia Zełenskiego – Sługa Narodu.

W niedzielę prezydent Ukrainy będzie uczestniczył w uroczystych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

d17y32w

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Die Welt" z okładką o II Wojnie Światowej. Jest też artykuł od Mateusza Morawieckiego

d17y32w

Podziel się opinią

Share
d17y32w
d17y32w
Więcej tematów