ŚwiatWarszawa na Festiwalu Muzyki Morza Bałtyckiego w Sztokholmie

Warszawa na Festiwalu Muzyki Morza Bałtyckiego w Sztokholmie

28 sierpnia w Sztokholmie rusza Festiwal Muzyki Morza Bałtyckiego, Östersjöfestivalen. Ten największy festiwal muzyki poważnej w Skandynawii jest czymś więcej niż tylko ucztą dla melomanów, ambicje festiwalu sięgają znacznie dalej, ma on m.in. przybliżać do siebie kraje Morza Bałtyckiego oraz propagować ideę ochrony środowiska regionu.

10.08.2009 12:24

- Chcemy, aby festiwal przyczyniał się do pozytywnej współpracy pomiędzy ludźmi i krajami! - twierdzi Michael Tydén, dyrektor festiwalu i szef filharmonii Berwaldhallen (www.berwaldhallen.se).

Tegoroczny festiwal ma charakter szczególny: w związku z 70 rocznicą wybuchu II wojny światowej jego ideą przewodnią stały się w tym roku pokój i pojednanie.

To dlatego 1 września w Berwaldhallen zagra Sinfonia Varsovia pod batutą Jacka Kaspszyka, która wykona między innymi koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. Tego samego dnia w sztokholmskiej katedrze Storkyrkan odbędzie się, także firmowany przez Warszawską Jesień, koncert dla pokoju i pojednania European Workshop for Contemporary Music z udziałem młodych muzyków z Polski, Niemiec i Rosji. Przed koncertem odczytany zostanie wiersz Adama Zagajewskiego, przemawiać będą też Karl Gustav Hammar, arcybiskup Kościoła Szwedzkiego w latach 1997-2006 oraz dyplomata Jan Eliasson, przewodniczący 60. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Polskie koncerty będą transmitowane w II programie szwedzkiego radia. Pamięć o tragedii II wojny światowej zostanie również uczczona polską wystawą w filharmonii Berwaldhallen. Pokazane na niej zostaną archiwalne zdjęcia zburzonej Warszawy oraz fotografie miasta odradzającego się po wojnie.

Tak duża polska prezentacja na Östersjöfestivalen możliwa jest dzięki zainicjowanej w zeszłym roku bliskiej współpracy organizatorów festiwalu, miasta Warszawa i Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

- Pokój, pojednanie, muzyka klasyczna i Morze Bałtyckie to ważne elementy zarówno historii, jak i teraźniejszości Polski. Dlatego jest rzeczą oczywistą, że Polska musi po raz drugi wziąć udział w Festiwalu Muzyki Krajów Morza Bałtyckiego i że polski wieczór z koncertem Sinfonia Varsovia oraz koncertem na rzecz pokoju i pojednania są jednymi z najważniejszych punktów programu festiwalu - twierdzą organizatorzy.

Inne atrakcyjne punkty festiwalu to zaplanowany na 2 września koncert World Orchestra for Peace http://www.worldorchestraforpeace.com/ pod batutą Valeryego Gergieva i europejska premiera Koncertu Smyczkowego Esa-Pekka Salonen w wykonaniu Szwedzkiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej.

Wydarzeniom muzycznym podczas festiwalu towarzyszą seminaria i panele dyskusyjne na temat współpracy w ramach Morza Bałtyckiego oraz najistotniejszych problemów regionu.

W tym roku "satelitarna" edycja festiwalu Muzyki Krajów Morza Bałtyckiego odbędzie się także w Brukseli (8-11 września). Będzie to jeden z najważniejszych projektów kulturalnych realizowanych w czasie szwedzkiej prezydencji w UE.

Więcej informacji:
www.balticseafestival.com
www.polskainstitutet.se

KONTAKT:

Dyrektor instytutu: Katarzyna Tubylewicz: k.tubylewicz@polskainstitutet.se
Manager projektu: Halina Goldfarb: h.goldfarb@polskainstitutet.se
Prasa: Klaudia Krzepicka: k.krzepicka@polskainstituet.se

Źródło artykułu:WP Wiadomości
bałtykmorzesztokholm
Zobacz także
Komentarze (0)