Warszawa na Festiwalu Muzyki Morza Bałtyckiego w Sztokholmie
28 sierpnia w Sztokholmie rusza Festiwal Muzyki Morza Bałtyckiego, Östersjöfestivalen. Ten największy festiwal muzyki poważnej w Skandynawii jest czymś więcej niż tylko ucztą dla melomanów, ambicje festiwalu sięgają znacznie dalej, ma on m.in. przybliżać do siebie kraje Morza Bałtyckiego oraz propagować ideę ochrony środowiska regionu.
- Chcemy, aby festiwal przyczyniał się do pozytywnej współpracy pomiędzy ludźmi i krajami! - twierdzi Michael Tydén, dyrektor festiwalu i szef filharmonii Berwaldhallen (www.berwaldhallen.se).
Tegoroczny festiwal ma charakter szczególny: w związku z 70 rocznicą wybuchu II wojny światowej jego ideą przewodnią stały się w tym roku pokój i pojednanie.
To dlatego 1 września w Berwaldhallen zagra Sinfonia Varsovia pod batutą Jacka Kaspszyka, która wykona między innymi koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina. Tego samego dnia w sztokholmskiej katedrze Storkyrkan odbędzie się, także firmowany przez Warszawską Jesień, koncert dla pokoju i pojednania European Workshop for Contemporary Music z udziałem młodych muzyków z Polski, Niemiec i Rosji. Przed koncertem odczytany zostanie wiersz Adama Zagajewskiego, przemawiać będą też Karl Gustav Hammar, arcybiskup Kościoła Szwedzkiego w latach 1997-2006 oraz dyplomata Jan Eliasson, przewodniczący 60. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Polskie koncerty będą transmitowane w II programie szwedzkiego radia. Pamięć o tragedii II wojny światowej zostanie również uczczona polską wystawą w filharmonii Berwaldhallen. Pokazane na niej zostaną archiwalne zdjęcia zburzonej Warszawy oraz fotografie miasta odradzającego się po wojnie.
Tak duża polska prezentacja na Östersjöfestivalen możliwa jest dzięki zainicjowanej w zeszłym roku bliskiej współpracy organizatorów festiwalu, miasta Warszawa i Instytutu Polskiego w Sztokholmie.
- Pokój, pojednanie, muzyka klasyczna i Morze Bałtyckie to ważne elementy zarówno historii, jak i teraźniejszości Polski. Dlatego jest rzeczą oczywistą, że Polska musi po raz drugi wziąć udział w Festiwalu Muzyki Krajów Morza Bałtyckiego i że polski wieczór z koncertem Sinfonia Varsovia oraz koncertem na rzecz pokoju i pojednania są jednymi z najważniejszych punktów programu festiwalu - twierdzą organizatorzy.
Inne atrakcyjne punkty festiwalu to zaplanowany na 2 września koncert World Orchestra for Peace http://www.worldorchestraforpeace.com/ pod batutą Valeryego Gergieva i europejska premiera Koncertu Smyczkowego Esa-Pekka Salonen w wykonaniu Szwedzkiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej.
Wydarzeniom muzycznym podczas festiwalu towarzyszą seminaria i panele dyskusyjne na temat współpracy w ramach Morza Bałtyckiego oraz najistotniejszych problemów regionu.
W tym roku "satelitarna" edycja festiwalu Muzyki Krajów Morza Bałtyckiego odbędzie się także w Brukseli (8-11 września). Będzie to jeden z najważniejszych projektów kulturalnych realizowanych w czasie szwedzkiej prezydencji w UE.
Więcej informacji:
www.balticseafestival.com
www.polskainstitutet.se
KONTAKT:
Dyrektor instytutu: Katarzyna Tubylewicz: k.tubylewicz@polskainstitutet.se
Manager projektu: Halina Goldfarb: h.goldfarb@polskainstitutet.se
Prasa: Klaudia Krzepicka: k.krzepicka@polskainstituet.se