Trwa ładowanie...

Wariant Delta. Kolejne ognisko w Polsce?

Najbardziej zakaźny wariant COVID-19 szerzy się w kraju. Inspekcja Sanitarna miała potwierdzić indyjską mutację koronawirusa u 6 członków rodziny w Katowicach.

Wariant Delta. Kolejne ognisko w Polsce?Wariant Delta. Kolejne ognisko w Polsce?Źródło: PAP, fot: Wojtek Jargiło
dwk632l
dwk632l

Informację przekazała jako pierwsza reporterka Radia Zet.

Jak napisała w mediach społecznościowych: "Dziś Inspekcja Sanitarna otrzymała potwierdzenie o odmianie Delta. Było ono niezależne od ogniska u sióstr. Rodzina mogła zarazić się od osoby z zagranicy".

Indyjski wariant koronawirusa miał zostać potwierdzony u sześciu członków rodziny w Katowicach.

W środę rano minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że obecnie najbardziej zagrażającym Polsce wariantem koronawirusa jest właśnie Delta.

dwk632l

- W tej chwili mamy zidentyfikowanych blisko 80 przypadków tego typu - przyznał.

Ogniska Delty będą traktowane w sposób szczególny?

Niedzielski tłumaczył, że priorytetem w walce z pandemią jest zbudowanie możliwości sekwencjonowania genomu, czyli badanie, z jakim wariantem koronawirusa mamy do czynienia.

Zobacz też: Andrzej Duda podważa działalność szczepionki? Dr Sutkowski odpowiada

Jego zdaniem, szybkie zidentyfikowanie Delty może pozwolić na zastosowanie "bardziej dolegliwych środków izolacyjnych", a także na dokładniejsze przyjrzenie się charakterowi ogniska.

dwk632l

Dzięki temu, można będzie "potraktować takie ognisko w sposób szczególny".

Wariant Delta a szczepionki

Jak przekonuje wirusolog prof. Włodzimierz Gut, najlepiej zabezpieczoną grupą Polaków przed zachorowaniem na COVID-19, jest 10 mln osób zaszczepionych.

Sprecyzował jednocześnie, że "pierwsza dawka zabezpiecza nie przed zachorowaniem, ale przed ciężkim przebiegiem choroby".

- Rozwój przeciwciał wymaga czasu. Przez dwa pierwsze tygodnie po szczepieniu odporność dopiero się kształtuje - przyznał.

dwk632l

Prof. Gut powiedział też, że dostępne na rynku szczepionki chronią niemal całkowicie przed zachorowaniem na różne warianty koronawirusa, w tym przed wariantem Delta. Powołał się przy tym na badania opublikowane przez Public Health England.

- W Wielkiej Brytanii notuje się wzrost zachorowań spowodowany mutacją Delta, należy jednak zwrócić uwagę, że jest on zróżnicowany zależnie od regionu kraju i zależy w dużej mierze od tego, jak prowadzona jest akcja szczepień. W Walii, gdzie jest większe tempo szczepień, nie ma gwałtownego wzrostu zachorowań, w innych częściach kraju tak - przekonywał.

Profesor dodał, że jeśli społeczeństwo nie będzie się szczepić, pozostanie mu przechorowanie COVID-19.

- To wybór każdego z nas, czy woli, żeby bolało go ramię po szczepieniu, czy przejść ciężką chorobę, która może dać szereg powikłań - podsumował.

dwk632l

Źródło: Radio Zet/Wiadomości WP/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dwk632l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwk632l
Więcej tematów