Trwa ładowanie...
d1fjwt3
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"WamS": NATO przeanalizuje strategię nuklearną Rosji

Z powodu napięć w relacjach z Rosją NATO po raz pierwszy od lat chce przeanalizować strategię nuklearną Moskwy - informuje gazeta "Welt am Sonntag". Okazją do tego ma być zaplanowane na najbliższy tydzień spotkanie ministrów obrony państw Sojuszu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"WamS": NATO przeanalizuje strategię nuklearną Rosji
(PAP/EPA, Fot: ALEXANDER ZEMLIANICHENKO)
d1fjwt3

Podstawą obrad będzie tajny dokument przygotowany przez dowództwo NATO - podał w niedzielnym wydaniu dziennik "Die Welt", powołując się na wysokich rangą dyplomatów Sojuszu.

- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni strategią nuklearną Rosji. Broń atomowa odgrywa ważną rolę w nowej rosyjskiej strategii tzw. wojny hybrydowej - podkreślił jeden z proszących o anonimowość informatorów.

Według "WamS" NATO chce gruntownie przeanalizować, w jaki sposób rosyjski prezydent Władimir Putin może wykorzystać bron jądrową w nowej konfrontacji z Zachodem, jak wielki jest potencjał nuklearny Moskwy oraz jaka powinna być odpowiedź Sojuszu.

d1fjwt3

40 międzykontynentalnych rakiet

Rosja doda w br. do swego arsenału jądrowego ponad 40 międzykontynentalnych rakiet balistycznych - oświadczył prezydent Władimir Putin. Dodał, że rakiety te będą górować nawet nad najbardziej zaawansowanymi systemami obrony przeciwrakietowej.

Występując na otwarciu Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia-2015 w Kubince koło Moskwy zaznaczył, iż nowe rakiety jądrowe będą całkowicie odporne na wszystkie istniejące obecnie środki ich zwalczania.

- Arsenał sił jądrowych uzupełni w tym roku ponad 40 międzykontynentalnych rakiet balistycznych, które będą mogły pokonywać wszelkie, nawet najnowocześniejsze technicznie systemy obrony przeciwrakietowej - powiedział prezydent Rosji. Rosyjskie siły strategiczne dysponują ponad 300 bazującymi na lądzie międzykontynentalnymi rakietami balistycznymi.

d1fjwt3

- W najbliższych miesiącach odbędą się próby państwowe nowego radiolokacyjnego węzła wykrywania celów powietrznych poza horyzontem. Będzie on potem kontrolował zachodni kierunek strategiczny - oświadczył Putin. Dodał, że w bieżącym roku rozpocznie się budowa takiego samego węzła dla kierunku wschodniego, a w kwietniu zaczął funkcjonować radar wczesnego ostrzegania w Armawirze w Kraju Krasnodarskim, na południu Rosji.

Zapewnił, że władze będą nadal poświęcać szczególną uwagę szerokiemu programowi zbrojeń i modernizacji kompleksu obronno-przemysłowego (OPK). Właśnie ten przemysł powinien być źródłem rozwoju dla innych sektorów i lokomotywą innowacji w Rosji - wskazał Putin.

Zobacz także: Szef NATO o Rosji

d1fjwt3

Podziel się opinią

Share

d1fjwt3

d1fjwt3
Więcej tematów